HÜDA-PAR YÖNETİCİLERİNE MAHKÛMİYET

HÜDA-PAR YÖNETİCİLERİNE MAHKÛMİYET

Gün geçmiyor ki yargı cenahından Müslümanlara yönelik yeni bir ceza kararı verildiğini, tutuklandığını veya hakkında dava açıldığını duymayalım.

 “İyi ki 28 Şubat bitmiş, yoksa halimiz nice olurdu?” ironisinin altı gün geçtikçe daha da kalın çiziliyor.

Son olarak Yargıtay, Hüda Par yöneticilerini hedef alan tevil edilemez bir karara imza attı.

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, yaptığı açıklamada, HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcılarından Sait Şahin, M. Bahattin Temel, milletvekili adaylarından Fikret Gültekin aleyhindeki kumpas davasında Yargıtay’ın cezaları onayladığını açıkladı.

Kararı yaptığı basın açıklamasıyla duyuran HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, hükümet yetkililerine tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanın “Böyle adalet olmaz” şeklindeki açıklamasını hatırlatan Sağlam, “Hazırlık aşamasında dosyada gizlilik kararı bulunmasına rağmen çarşaf çarşaf görüntüleri basına servis edilerek kurulan komplonun gerçekmiş gibi algılanmasına çalışılmıştır.” dedi.

Gerekçesiz kararlarla arkadaşlarının cezalandırılmasına karar verildiğini söyleyen Sağlam, “2011 yılı başında on yıllık tutukluluk süresi dolduğu için bazı şahıslar tahliye olmuştu. Bu şahısların yurt dışına çıkmalarına yardımcı olanları bildiren imzasız sözde ihbar maillerinin emniyet birimlerine gönderildiği iddia edilmişti. Kanaatimizce bizzat emniyet içindeki bazı unsurlar tarafından tertip edilen bu isimsiz ihbar mailleri gerekçe gösterilerek Genel Başkan Yardımcılarımız Sait Şahin ve Mehmet Bahattin Temel ile Gazeteci Fikret Gültekin hakkında yapılan yargılama sonucunda yasadışı örgüte üye olmak suçunu işledikleri gerekçesiyle cezalandırılmalarına karar verilmişti. İstanbul Anadolu 11. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği mahkûmiyet kararının Yargıtay tarafından onandığı ve bu şekilde kararın kesinleştiği bilgisi bize ulaşmıştır.” dedi.

Cumhurbaşkanın “Böyle adalet olmaz” şeklindeki açıklamasını hatırlatan Sağlam, “Hâlbuki 15 Temmuz darbe girişiminden üç ay kadar sonra (12. 10. 2016) mesleğe yeni atanan hâkim ve savcıların kura töreninde Sayın Cumhurbaşkanı salondakilere ve kameralar vasıtasıyla bütün ülkeye; ‘Darbe girişiminin ardından şu ana kadar örgütle iltisaklı 3.456 Hâkim savcı ile yüksek yargı organı üyesi meslekten çıkartılmıştır. Vicdanının yerine, FETÖ üyelerinin yaptığı gibi bir örgütü, bir şarlatanı ikame ederseniz oradan adalet çıkmaz. Böyle adalet olmaz. Onun için binlerce, on binlerce insan bu ülkede yandı ve bu insanlar ne yazık ki 5 yıl, 10 yıl, 15 yıl hapishanelerde çürüyen vatandaşlarımız var. Bunlar oldu. Şimdi bunları düzeltme fırsatını yakaladık. İşte bunu iyi değerlendirmemiz lazım. İşte 15 Temmuz bize böyle bir imkânı lütfetti’ diye seslenmişti. Taraflı ve vicdansız yargının gadrine uğramış ve yıllarını cezaevlerinde geçirmiş binlerce kişi bu tarihten sonra ‘acaba’ diyerek umutları yeşerttiler. Ancak şu ana kadar olumlu herhangi bir gelişme olmadı. Hiç bir hukuk kuralı tanınmadan verilen kararlarla hapishanelerde çürümeye terkedilmiş mazlumların maruz kaldığı zulmün sona erdirilmesi beklenirken yeni zulümler yapılmaya ve mazlumlara yenileri eklenmeye devam ediyor.” diye konuştu.

Devlet yetkililerinin adaleti sağlama yönünde yaptıkları çalışmalarının pratikte bir anlam ifade etmediğini sözlerine ekleyen Sağlam, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişten sonra 3 Ağustos 2018 tarihinde 100 günlük icraat programı açıklanmıştı. Bu programda açıklanan hedeflerden biri de ‘Vatandaşlarımızın mesnetsiz ihbarlar nedeniyle suçlanmaması için kapsayıcı ve etkin tedbirler alınarak ‘LEKELENMEME HAKKI’nın korunması’ idi. Ama bu yüz gün bitmeden açıklamanın zıddına uygulama örnekleri pratikleşti. 7 Kasım 2017 günü Ankara’da ‘Ceza Muhakemesinde Lekelenmeme Hakkı’ Değerlendirme Çalıştayı yapıldı. Sayın Adalet Bakanı açılış konuşmasında ‘Geçtiğimiz yıl CMK’nun 158. maddesinde yaptığımız düzenleme vatandaşımızın lekelenmeme hakkını koruma amacını taşıyor. Bir yıl itibariyle toplam 30 bin 609 ‘soruşturma açılmasına yer olmadığına’ dair karar verilmiştir. Haksız yere bir kişinin dahi savcı önüne çıkmaması adaletin sağlanması dünyadaki her şeyden daha kıymetlidir.’ demişti. Kanunlarda yapılan değişikliklerin pratikte bir anlam ifade etmediği görüldü. Arkadaşlarımız hakkında gerçekte var olmayan isimsiz bir ihbar mektubu ile kurulan komplo sonucu bırakın savcı karşısına çıkmayı, gerekçesi bile yazılamayan bir kararla mahkûm edildiler.” dedi.

Bu kararların memleketi idare edenleri lekelediğini söyleyen Sağlam, “Elbette arkadaşlarımızın lekelendiğini düşünmüyoruz. Bu karar sahiplerini lekelemiştir. Bu kararlar memleketi idare edenleri lekelemektedir. Allah (C.C) bu arkadaşlarımızın zulme maruz kaldıklarını en iyi bilendir. Vicdan ehli kulların da masumiyetlerine şahitlik ettiği kişilere zulmedilmesi, onlara değil zalime öyle bir leke sürer ki bunun vebali her iki âlemde de çok ağır olur. Umulur ki henüz fırsat varken bu zulümlerin son bulması için kalıcı çözümler bulunur.” temennisinde bulundu.

Kaynak: Doğru Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: