SARI YELEKLİLER’İN ONİKİNCİ PROTESTOSU VE ALMANYA

SARI YELEKLİLER’İN ONİKİNCİ PROTESTOSU VE ALMANYA

Cumartesi günü arka arkaya onikinci kez Fransa genelinde sokağa çıkan 60.000 civarındaki Sarı Yelekli, yükselen vergileri, kötüleşen yaşam koşullarını ve yalan haber yapan yandaş medyayı protesto etmeye ve Macron’un istifasını istemeye devam ederken, bu hafta ağırlıklı olarak Fransız güvenlik güçlerinin aşırı sert müdahalelerine karşı yürüdüler. Geçen hafta plastik merminin isabet etmesiyle gözünden yaralanan bir Sarı Yelekli lideriyle dayanışma göstermek üzere birçok gösterici gözünü bandajla kapatarak yürüdü ve plastik mermilerin kullanılmasının yasaklanmasını istediler.

 

Alman ARD’den öğrendiğimize göre Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović yaptığı bir açıklamada, yaşananları “Devlet Şiddeti” olarak tanımladı ve plastik mermi kullanımının neticesinde yaralanma sayısının çokluğuna dikkat çekti. Buna karşılık Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, polisin uygulamalarına destek çıkıp, plastik mermi kullanımını da polisin kendini savunma hakkı olarak tanımladı. Bugüne kadar yaşanan gösterilerde 1700 Sarı Yelekli’nin, 1000 küsür de polisin yaralandığı verilen bilgiler arasında.

 

Yine sakin başlayan fakat günün ilerleyen saatlerinde şiddetini arttıran gösterilerde Sarı Yelekliler ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı ve yaralananlar ile birlikte onlarca tutuklama meydana geldi. Başkent Paris’te 5.000, toplamda 80.000 güvenlik gücünün Fransa’yı koruduğu cumartesi günü Paris’te 10.000 Sarı Yelekli’nin toplanması dikkat çekti. Bununla beraber her zaman olduğu gibi Sarı Yelekliler’in kaleleri olan Strazburg ve Normandiya bölgesinin yanı sıra Marseille, Bordeaux, Tours, Valence ve Nantes şehirlerinde binlerce gösterici sokaktaydı.

 

Adımlar Fransa Büromuz’un “l’express” isimli yayın organından edinip bize ulaştırdığı habere göre Macron başta olmak üzere Avrupa Birliği’nin ve Birleşmiş Milletler’in ikiyüzlülüğünü ayân beyân ortaya koyan ve Venezüella’da Maduro’ya karşı gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi şahsında gösterilen Amerikancı tutum, Fransa’nın etkili muhalefet politikacılarından ve “Eğilmeyen Fransa” adlı solcu hareketin lideri Jean-Luc Mélenchon tarafından, hafta içi sert bir dille eleştirildi. Geçen Pazar “Siyasetçi Konuk” olarak bir televizyon programına katılan Mélenchon, AB’yi “Venezüella’yı istikrarsızlaştırmakla” suçladı ve Amerika’yı “barbar-emperyalist” olarak tanımladı. Macron’a yönelik ise “Venezüella’yı yeni seçimlere davet edeceğine kendi ülkesindeki yaralananlara baksın ve kendi seçime gitsin” açıklamalarında bulundu. Venezüella Devlet Başkanı Maduro’yu desteklediğini ve dik durmasını ümit ettiğini ekledi. Kaynak: https://www.lexpress.fr/actualite/monde/amerique-sud/venezuela-melenchon-veut-que-maduro-tienne_2059504.html?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Twitter&Echobox=1548603550&fbclid=IwAR2xJX_gM4k8f1S8WYygqefBd78SxggIWUGIyK-nUb3e-kjXXmiair7ZSAg#xtor=CS3-5083

  

ALMANYA SARI YELEKLİLER TEHDİTİ ALTINDA

 

Der Spiegel’in “Almanlar ne zaman Sarı Yelekleri giymeye başlayacak” başlığı ve Thomas Fricke imzası ile Cuma günü yayınladığı bir makalede, “İhtilâli sadece Fransızlar mı yapar?” sorusu etrafında kaleme aldığı yazısında, “Olabilir ama zenginlere yönelik Dayanışma Vergisi’nin kaldırılması eşitliğin sorgulanmasına sebep olabilir ve böyle giderse Fransa’daki efekt Almanya’ya da sıçrayabilir” diyerek, son yıllarda dikkatleri daha çok çeken Fransa ve Almanya’nın yükselen vergi grafiklerini ortaya serdi.

 

Ayrıca Almanya’nın başı “dizel” ile çalışan arabalara getirilen kullanım yasağı ile de dertli. SWR adlı Alman siyasî yayın organı Stuttgart’ta 800 kişinin Sarı Yelek giyinerek protesto gösterisi düzenlediğini ve bunun 4. kez gerçekleştiğini bildirdi. Anladığımız kadarıyla, Alman Medyası görmezden gelmeye çalışsa da sürekli hale gelen bu gibi faaliyetleri haber etmek mecburiyetinde kalıyor.

 

“Dizel” yasağının insanları sokağa dökmesine dikkat çeken CSU Partisi (Hrıstiyan Sosyal Birliği) lideri ve Bayern Eyaleti Başbakanı Markus Sörder “Bu gibi yasakların Sarı Yelekliler hareketine benzer bir durumun, Almanya’da oluşmasına yol açmaması için dikkat etmeliyiz.” diyerek korkusunu dile getirdi.

https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/diesel-affaere/scheuer-warnt-vor-gelbwesten-protesten-in-deutschland-16022157.html

 

Nihan ÖZTÜRK – 3 Şubat 2019

Adımlar Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: