MARAŞ, MAHİR ÜNAL-CELALETTİN GÜVENÇ KAVGASIYLA ÇALKALANIYOR

MARAŞ, MAHİR ÜNAL-CELALETTİN GÜVENÇ KAVGASIYLA ÇALKALANIYOR

Tayyip Erdoğan hafta sonu Maraş’taydı, Cumartesi günü mitingini yaptı gitti ama asıl çalkalanma ondan sonra başladı.

Miting alanındaki kalabalık hiç de öyle eskisi gibi değildi. Öyle, Müftülük Meydanı’ndan Valiliğe kadar dolan meydan yok artık. Beş-on bin kişi var yok deniyor ki onun da büyük kısmı yine polislerden oluşmakta…

Kuzey ilçelere gönderilen araçlar boş gelmiş, mitinge katılmaya teveccüh etmemişler.

Miting sırasında Erdoğan’a gelen telefon… Erdoğan 15 dakika kadar telefonla konuşurken bu arada sıkılanlar da miting alanını terk edince kalabalık daha da tenhalaşıyor ve Erdoğan’ın morali daha çok bozuluyor.

Anlatılan o ki, Erdoğan mitingden sonra, otobüsle meydandan ayrılırken Mahir Ünal ve Celalettin Güvenç başta olmak üzere yetkilileri bayağı fırçalamış.

Erdoğan’dan sonra moraller berbat. Denen o ki, Maraş’ın Kuzey ilçelerinden Elbistan kökenli olan Mahir Ünal, bu yedikleri fırçanın acısını çıkartmak için, Maraş’ın güney ilçelerinden Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş’a “lan” diye hitap etmiş. Tabi burada asıl hedef Okumuş değil de Maraş’ın güneyini temsil eden Celalattin Güvenç… Güvenç de Osman Okumuş’a sahip çıkarak, “Düzgün konuş, “lan” dediğin belediye başkanı!” diyerek Mahir Ünal’ın karşısına dikiliyor ve kızılca kıyamet kopuyor…

Sosyal medya bu kavga ile çalkalanıyor, mahallî medyada yazmaya cesaret edebilen birkaç köşe yazarı ise miting hezimetine ucundan değinebilmiş. Medyanın ekseriyeti olmayan gövde gösterisinden bahsediyor… Nasıl bahsetmesinler, reklam verenler, medyayı besleyenler belli.

AKP ve MHP bir araya gelmişler, beka sorunu diye yırtınıyorlar ama netice ortada.

AKP’nin kalesi olarak bilinen, “Erdoğan bir odunu aday gösterse odun bile seçilir” diye bakılan Maraş böyleyse, diğer yeler Allah bilir nasıl…

Bazı ilçe belediyelerinin AKP’nin elinden gideceğine kesin gözüyle bakılıyor; AKP-MHP ittifakına rağmen büyük bir oy kaybının yaşanacağına da… Erdoğan’ın güvenmiyorum dediği anketler, büyük oy kaybına işaret ediyor.

Erdoğan’ın miting meydanındaki vaatleri, “aynı vaatleri duymaktan bıktık, kabak tadı vermeye başladı” dinilerek “ağam bizle eğleniy!” diye espri ile karşılanıyor.

Genel olarak şunu söyleyebiliriz ki, milletin asıl gündemi geçim.

Mide gurultusu sesini hiçbir ses bastıramıyor, hiçbir hamaset kâr etmiyor.

Hamaset, fikre istinat eden bir coşku oluşturmak için işe yarar da, hamasete başvuran zevkü safa içinde yaşarken millet açsa, ters teper.

Bu güne kadar düşünülemeyecek şeyler olmaya ve Maraş’ın sağcı diye bilinen tabanı, CHP’ye oy vermekten bahsetmeye başladı. Sosyoloji değişiyor. Halk denilen bin bir başlı mahlûk, kendisini fikirle zaptetmek yerine havai tarafını körükleyenlerden, başarısızlığını hamasetle örtmek, kabahati başkalarına yıkarak aradan sıyrılmak isteyenlerden bir kez daha intikam almaya hazırlanıyor.

Esnaf kan ağlıyor, fabrikalar işçi çıkartıyor ve pahalılık almış başını gitmiş. Doğrudan AKP’den nemalanan tuzu kuru takımının coşku ve neşesi, açlık ve işsizlik derdini yaşamaya başlayanların gözüne batmaya başladı.

Ne demişler, “biri yer, biri bakar; kıyamet ondan kopar”…

Adımlar MARAŞ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: