YAHUDİ PROFESÖRLER

YAHUDİ PROFESÖRLER

Geçen, Yılmaz Özdil’in “Achtung” başlıklı yazısı gözüme çarptı. Şu 23 Nisan’da kendisine mikrofon tutulan ve Alman vatandaşı olma hayalini dile getiren ergenle ilgili tartışma. Özdil, Nazilerden kaçıp Türkiye’ye gelen Yahudi profesörleri gündeme getiriyor. İyi de yapıyor. Konu önemli.

Yalnız yazı tam bir paradoks harikası… Özdil bu Yahudi profesörleri öyle övüyor ki, bize modernizmi onların öğrettiği, adeta bildiğimiz her şeyi onlara borçlu olduğumuz, yoksa bizim cahillikten kuruduğumuz… Bu övgüden sonra Almancı ergen konusundaki kabahati de AKP’ye atıyor.

Bir saniye: “Batı tanrıdır, biz de onun kullarıyız” zihniyeti AKP’den önce de vardı. Özdil ve onu yetiştiren eğitim ve sosyal çevre, bakteri gibi bu zihniyeti üretiyordu. AKP bu zihniyete hiç dokunamadı. Altyapı gerçeklerine dönük hiçbir iyileştirme yapamadı. Her şey eskisi gibi…

Bu Yahudi profesörler konusu gerçekten konuşulması gereken bir konu. Yüzlerce Yahudi bilim adamı, Özdil’in dediği gibi, ABD ve Kanada’ya (Özdil’in idealleri) gitmek varken niçin Atatürk Türkiyesini tercih etti? Geldikten sonra kültür, sanat, medeniyet algımızı nasıl etkilediler?

Özdil’in dediği gibi bugün bildiğimiz her şeyi onlara borçluysak, gençlerin, o örnek insanların geldikleri yere gitme ve onlar gibi olma hayallerinin suçlusu kim? AKP mi? AKP bu hayale dokunmak şöyle dursun, ona pozitif katkılar yapıyor. Ama Almancı ergeni üreten zihniyet başka!

Alkol, uyuşturucu, fuhuş AKP döneminde 1’e 100 artmış. Peki, ama hemen AKP’yi günah keçisi ilân edip işin içinden çıkacak mıyız? Bunları, günlük yazılarında Kemalizm’in bir gereği gibi kutsallaştıran Özdil, öncüleri ve yancıları bu davadan beraat mi edecek? O akıl ne ciciymiş öyle!

Yılmaz Özdil’in “Batı tanrısının gönderdiği peygamberler” olarak yere göğe sığdıramadığı Yahudi profesörler ve onların Türk gençlerinin dünya görüşünü nasıl şekillendirdiği meselesi, “pis AKP” diye öyle üç beş kelimeyle içinden çıkılacak bir iş değil, akademik araştırma konusudur.

Özdil, o, Alman vatandaşı olma hayalini dile getiren ergeni niye kınıyor? Daha iki gün önce, o hayalini gerçekleştirip Amerikan vatandaşı olan, Amerika’da kara delikler projesinde yer almış Türk kökenli bilimciyi yere göğe koyamayan bir yazı yazdı. Belki de ergen Özdil’den etkilendi!

Bunlar hem suçlu hem güçlüler. AKP onların suçunu üstüne alıp güçlerine güç katmak dışında bir anlayış sahibi değil. Kendisi bilir… Ama gidişat böyle. 1933 üniversite reformunu, Yahudi profesörleri vesaire konuşmak isteyen, onların da altından AKP çıkacak diye vazgeçiyor.

Selim GÜRSELGİL

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: