İTİKADI DÜZELTMEYE KENDİNDEN BAŞLA

İTİKADI DÜZELTMEYE KENDİNDEN BAŞLA

Büyük Doğu’ya ulaşmak diye bir iyi niyetin var ama onu gerçekleştirmeye dönük hiçbir adım atamıyor musun? Kolayı var: Önce itikadını düzelt. İşe buradan başla. Üstad’ın İmân ve İslâm Atlası diye bir eseri var. Önce sen oku. Sonra Diyanet… Zehir kusan bir Diyanet olabilir mi?

Veya en büyük davasının sigarayla mücadele olduğunu söyleyen bir Diyanet? Diyanet’in diyanetten haberi yok. Oryantalistlerin, Hristiyan akademisyenlerin fikirleriyle şekillenmiş bir Diyanet ve İlâhiyat olabilir mi? İslâm itikadını Amerika’da tahsile çalışan bir Diyanet? Diyalogçu?

Geçen gün öğrendim: II. Abdülhamid, İngiliz işgâli altındaki Mısır’da çıkan din reformcusu, bozguncu cereyanlarla mücadele adına Anadolu ve Rumeli’nin her yerine Mızraklı İlmihâl dağıttırmış. Ne kadar basit ve saf bir yöntem! Lafa gelince Abdülhamid, işe gelince Abduh olur mu?

“Balık baştan kokar” diye bir laf var. Balık gerçekte neresinden kokar bilmem ama insan sözkonusu olunca hem fert, hem de toplum için ne gelirse baştan gelir. Baş düzgün olmadı mı geri kalan şey düzgün olmaz! Bu işte de itikad baş gibidir. İtikad yerinde değilse gerisi boş çaba!

İslâm davası adına iyi bir şey yapmak istiyorsanız, bırakın, Salih Mirzabeyoğlu’nun fikri ağırdır, şudur, budur: İmân ve İslâm Atlası’nı başucunuza alın ve itikadı, ameli, vecdi ve istikameti hesaba çekin. Gerisi lafı güzaftır. Kürek boşa gitti mi ne kadar hırs yaparsan yap boş!

Diyalogçunun teki gelmiş oraya, onun arkasında ilan edilmemiş şeyhülislam makamında bir sapık, memleketin her köşesinde din ve tarikat adına bir sürü yamyamlık, ondan sonra hayır bekle! Hayır, İmân ve İslâm Atlası’ndadır. Büyük Doğu İmân ve İslâm Atlası’ndan başlar!

Selim GÜRSELGİL

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: