SARI YELEKLİLER MAYIS AYINA HIZLI GİRDİ

SARI YELEKLİLER MAYIS AYINA HIZLI GİRDİ

Geçen haftadan bu yana yaşanan yoğun bilgi kirliliğini göz önünde bulundurarak “Yeni Fransız Devrimi” dönemine ilişkin haberleri sade ve dikkatli bir şekilde vermeye devam ediyoruz.

1 Mayıs’ta sol görüşlü örgütler ve sendikalar ile omuz omuza yürüyen ve Fransız güvenlik güçleriyle çatışan Sarı Yelekliler, hemen ardından 5 Mayıs Cumartesi günü 25. Kez sokağa çıkmış ve tekrar yumruk yumruğa geçen protesto gösterilerinde devrim mücadelelerine devam etmişlerdi.

France İnfo’nun haberine göre, 1 Mayıs günü Fransız polisinin aşırı derecede kullandığı gaz yüzünden Pitié- Salpétriére adlı bir hastahane ve çevresine sığınan göstericileri “Hastahane’ye  saldırdılar” diye karalamaya kalkan İçişleri Bakanı Christopher Castaner Fransa halkı tarafından “yalancı” olarak tanımlanırken, sağ ve sol örgütler ise “Sarı Yelekliler’in haklı davalarına vurulmak istenen hain hançer” diye yorumlandı.

Bununla birlikte aralarında ünlü aktörler Juliette Binoche ve Emmanuelle Béart’ında bulunduğu 1400 kadar fransız sanatçı Sarı Yelekliler’in samimiyetini ve dik duruşunu saygıyla karşıladıklarını belirten “Aldatılmak İstemiyoruz” adlı bir bildiri yayınlayarak Sarı Yelekliler ile dayanışma içinde olduklarını vurguladılar ve bazıları 11 Mayıs Cumartesi günkü protesto gösterilerine katılarak desteklerini fiilî olarak da ortaya koydu.

Sarı Yeleklilerin 26. protestolarında başta Başkent Paris ve Lyon gibi önemli şehirler olmak üzere Fransa’nın genelinde 37.000 kişi sokaklardaydı. Paris ve Lyon şehirlerinde yaşanan ve yumruk yumruğa geçen çatışmalarda onlarca yaralanma ve tutuklama gerçekleşti.Malûm küresel çeteci yayın organlarının Sarı Yelekliler Hareketi’ni ısrarla küçük düşürme gayretleri yanında, artık geriye dönülemeyecek bir viraja girildiğini belirten bazı Avrupa haber siteleri, Sarı Yelekliler Hareketini hiçbir politik gruba dâhil olmayıp, sokaklarda devamlı olarak çekirdek bir kadronun olduğunu, Fransa ve Avrupa’da milyonlara varan destekçilerinin bulunduğuna dair analizler yayınlamaya başladılar.

Sarı Yelekliler sosyal medya hesapları aracılığı ile bu cumartesi de eylemlerine devam edeceklerine dair paylaşımlar yapmaya devam ediyor.

7 MAYIS – TOULOUSE ŞEHRİNDE SİLÂHLI REHİN ALMA EYLEMİ

Alman Frankfurter Allgemein’dan edindiğimiz bilgiye göre 7 Mayıs Salı günü Toulouse şehrinde bir rehin alma eylemi gerçekleşti.

17 yaşında olduğu belirtilen bir Fransız genç, silâhla girdiği bir tütün dükkanında dört kadını rehin aldı ve bunu Sarı Yelekliler ile dayanışma adına gerçekleştirdiğini açıkladı.

Saatler süren rehin alma eyleminde 4 kadına iyi davranan ve sürekli olarak telefonlarıyla aileleriyle irtibatta kalmalarına izin veren genç teslim olduktan sonra eylem sona erdi.

Nihan ÖZTÜRK – 14 Mayıs 2019

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d