SOORONBAY CEENBEKOV: “KİŞİSEL ÇIKARLARINI DEVLETİN ÇIKARLARI ÜZERİNE KOYANLARA KARŞIYIZ”

SOORONBAY CEENBEKOV: “KİŞİSEL ÇIKARLARINI DEVLETİN ÇIKARLARI ÜZERİNE KOYANLARA KARŞIYIZ”

Bir önceki haberimiz sonrası Kırgız kaynaklarımız Atambayev’in henüz gözaltına alınmadığı, Kırgız Hükümeti’nin olağanüstü toplantı sonrası çıkacak kararlara göre durumun şekilleneceği ile ilgili bizi uyardıktan sonra gün boyu yaşanan gelişmeleri siz kıymetli okuyucularımız için aktardılar…

 

İLK TEŞEBBÜS SIRASINDA YAŞANANLAR

Geçtiğimiz Haziran ayında Kırgızistan Meclisi tarafından dokunulmazlığı kaldırılan Atambayev, hakkında yürütülen soruşturmalar ile ilgili gözaltına alınmak istendi.

Çarşamba günü yapılan oprasyon sırasında bir istihbarat subayı ölmüş ve aralarında bölge emniyet müdürü başta olmaz üzere bazı polisler de ağır yaralanmıştı. Yaşanan bu kayıplarla birlikte 6 polisin de Atambayev tarafından rehin alınmasıyla operasyon durdurularak güvenlik güçleri geri çekilmişti.

Yaşanan bu sürecin ardından kendisine ait bir televizyon kanalında açıklamalarda bulunan Atambayev, kendisini savunduğunu, yaşanan çatışmalardan ve bundan sonra yaşanacak benzer gelişmelerden İktidarın sorumlu olacağını ifâde etti.

 

İKİNCİ OPERASYON SONRASI GÖZALTINA ALINABİLDİ

Operasyona ara verilmesinin ardından Kırgızistan Cumhurbaşkanı ve hükümet kadroları akşam saatlerinde konu ile ilgili bir toplantı gerçekleştirmek için bir araya geldi. Konu hakkında Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un kararlı duruşu sonrası tekrar operasyon kararı alındı.

Bugün gerçekleşen ikinci operasyon öncesinde tüm taraftarlarına destek çağrısı yapan Atambayev, kendisine destek için hazır bulunan kalabalığın direnişine rağmen gözaltına alınmaktan kurtulamadı.

Kaynaklarımızdan aldığımız bilgilere göre Atambayev’in gözaltına alınmasının ardından kendisini destekleyenler Başkent Bişkek’te ayaklanmaya çalıştılarsa da hükümet güçleri buna izin vermedi. Atambayev ise şu sıra İçişleri Bakanlığı’nda sorguda…

Aldığımız son bilgilere göre Avrasya Birliği Toplantısı’na katılmak için bu gece Bişkek’e gelen Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev de Atambayev’in gözaltına alınması ile ilgili “Kırgızistan’da siyasi karışıklık dönemi artık bitti ve bundan sonra Kırgızistan için huzur dönemi başladı” şeklinde bir açıklama yapmış. Bu açıklama Rusya’nın kendisini desteklediği iddiasıyla bölgede hareket eden Atambayev adına önemli bir not olarak bize geçilen bilgiler arasında.

 

“KİŞİSEL ÇIKARLARINI DEVLETİN ÇIKARLARI ÜZERİNE KOYAN İRADE”

Atambayev’in hakkındaki iddialarla ilgili hukukun işletilmesi gerektiğini her fırsatta dile getiren Cumhurbaşkanı Ceenbekov, hakkında, Atambayev ile kişisel sorunlar yaşadığı iddialarına karşı sert çıkmış ve şunları ifâde etmişti: “Bu iki kişinin tartışması değildir. Bu kişisel çıkarlarını devletin çıkarları üzerine koyan özel bir irade ile hukuk mücadelesidir.”

Takipçilerimiz, 2011-2017 yılları arasında Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı görevini sürdüren Almazbek Atambayev hakkında sitemizde ve önceki yayınlarımızda yer alan haber ve yorumlar vesilesiyle, Sayın Ceenbekov’un “kişisel çıkarlarını devletin çıkarları üzerine koyan özel bir irade” sözleri ile ne kastettiği hakkında yeterli veriye ulaşabilirler.

Bizzat Genel Başkanımız Sayın Ali Osman Zor’un aynı zamanda Atambayev’in iktidara geldiği 2011 Kırgız Devrimi şartlarında yaşadıkları, sonrasında iktidara gelen Atambayev’in Genel Başkanımız ile ilgili yaptığı gayrı hukukî girişimler, rüşvet yoluyla yapılan oparasyonlar ve tutuklanmasıyla birlikte alınan rüşvetin karşılığı olarak Sayın Zor’un Türkiye’ye iadesi, ADIMLAR olarak bizleri bu süreçte söz konusu “özel idare”nin menfaat anlayışı ile ilgili yeterli veri sahibi kılmaktaydı.

İktidardan ayrılışının hemen öncesinde büyük bir vurgun yapma niyetiyle –daha önce kaç kere gerçekleştirdiği meçhul- bir uçak dolusu kaçak eletronik eşyanın 39 kişinin hayatına mal olarak 16 Ocak 2017 düşmesinin ardından süreci takip eden yayınlarımız da hatırlanacağı gibi Orta Asya ve Rusya başta olmak üzere dünya çapında ses getirmişti.

Hadisenin özetini, söz konusu haberimizin son bölümünden aynen veriyoruz:

“Gizlenen gerçek: Türk kargo uçağı yakıt ikmâli için değil, “yakıt ikmâli” bahanesiyle söz konusu Kaçak kargoyu sahiplerine teslim etmek için Bişkek’e iniş sırasında düşmüştür. Dolayısıyla uçağın düşüşüyle ölen Kırgız vatandaşlarının ve uçağın Türk mürettebatın ölümünden Atambayev yönetimindeki Kırgızistan hükümeti ve etrafında öbeklenen menfaat çetesi sorumludur.”

Görünen o ki, mevcut Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, bu menfaat çetesine karşı Kırgızların hukuk-hakkını işletmekte kararlı…

Kırgızistan’ı iç savaşa sürükleyecek çapta büyük bir gerginliğe sebeb olan süreçle ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

ADIMLAR Haber

 

GİZLENEN GERÇEK: KIRGIZİSTAN’DA DÜŞEN UÇAĞIN ENKAZINDAN SOYGUN DÜZENİ ÇIKTI

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: