YETİŞTİRİCİLERİN KURBAN HÜSRANI

YETİŞTİRİCİLERİN KURBAN HÜSRANI

Yine bir kurban ibadetini daha ifa etmenin huzuru içinde, “eti nasıl çıktı kurbanın? Amma ucuza kapattık, adam satamadı mal elinde kalınca mecbur verdi” muhabbetleri…

Veganların (çoğu müslüman değil zaten) ve gayrı müslimlerin duyar kasmaları ile geçen son yılların klâsik bir kurban bayramını daha yaşadık.

Tüm bu boş boğaz muhabbetler arasında kaynayıp giden yetiştiriciler ise, bir umutla büyütüp besledikleri hayvanlar ile kurban pazarlarında tam bir hüsran yaşadı.

Kimisi yem-saman borcunu ödeyecekti, kimisi kışlık yem-saman alacaktı hayvanlarına. Çoluk çoğun ihtiyaçları karşılanacaktı, elde avuçta bir kaç kuruş kalırsa.

Tüketicinin alım gücünün zayıf olması ve her fırsatta iktidarın üretici üzerinde ithalat sopasını hoyratça kullanması tüm umutları yıktı.

Türkiye’nin 1,5 yıllık et ihtiyacını karşılayacak, sağlıklı sağlıksız ne bulunursa ithal edilen etler depolarda bekletilirken Türkiye’nin hayvan sayısı kadar neredeyse canlı hayvanlar da yine tüm hastalıkları ile birlikte ülkeye sokuldu.

Hâl böyle olunca, canlı ağırlığı üreticiye 24-25 liraya malolan küçükbaş kurbanlıkların satış fiyatı 17 liraya kadar düştü. 18 liraya malolan büyükbaş kurbanlıklar 14 liraya kadar düştü. Yetiştirici iflas etti resmen…

Tüm bu olumsuzluklara, eleştiriyi geçtik, en ufak bir uyarı mahiyetinde ses çıkarabilen, ne yetiştirici birlikleri ne oda ne de herhangi bir tarım kanalı var! Herkes yalama derdinde.

İthalat firmalarına ve beceriksiz, şapşal bir tarım politikasına yetiştiriciler kurban edildi.

Lüks otellerde koca göbeklerinin üzerine bıraktıkları marka kravatlar ile gerile gerile tarım ve hayvancılığı temsil ettikleri iddiasında bulunanlar, ruzi mahşerde bu emekçi insanlar o kravatlarınızın sapından yapışacaklar. Niye ruzi mahşer diyecek olursak, henüz bu dünyada zayıfın güçlüden hakkını alabileceği, hesap sorabileceği bir sistem yok, o yüzden umutlarımızı ahirete bıraktık.

Adam akıllı politik icraatlar ile 2 yılda tekrar düzelmesi mümkün olacak olan hayvancılık, böyle devam ederse sonsuza kadar köylünün elinden çıkacaktır.

Kurbanı et-mangal partisi olarak görmeyip, pazarlığından kesimine kadar ibadet niyeti taşıyan herkesin bayramı kutlu olsun. Tüm yetiştiricilerimizin de Allah yardımcısı olsun; büyük bir çıkmaza girdiler.

Ejder Hüseyin ÇETİNKAYA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: