TÜRK-İŞ’TEN EYLEM KARARI

TÜRK-İŞ’TEN EYLEM KARARI

Türk-İş koordinasyon kurulu, 2019-2020 toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine eylem kararı aldı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay bayramdan sonra Perşembe günü sabah tüm işçilerin katılımıyla işyerlerinde basın açıklaması yapacaklarını söyledi. İşçiler cuma günü işçiler öğle yemeği yemeyecek. Pazartesi günü ise sendika temsilcileri Ankara Güvenpark’ta buluşacak.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kamudaki 200 bin işçiyi ilgilendiren 2019 yılı Toplu İş Sözleşmesi süreciyle ilgili, “Masa başında bitmesini arzu ediyoruz. Ben bu yaştan sonra grev meraklısı değilim ama kanundan aldığımız yetkiyi kullanmaktan hiç çekinmeyiz, onu da yaparız” demişti.

Eylem kararının ardından Türk-İş’ten yapılan duyuruda şu bilgiler verildi:

KAMUOYUNA DUYURULUR

Süresi 2019 yılında yenilenecek kamu kesimi toplu iş sözleşmelerinde gelinen son durumu değerlendirmek amacıyla -Kamu Koordinasyon Kurulu- ile Ankara’da bulunan sendika genel başkanlarının katılımıyla yapılan toplantıda aşağıdaki kararlar alınmıştır.

15 Ağustos 2019 Perşembe günü sabahı, hazırlanan ve ekte gönderilen bildiri işyerlerinde mesai başladığında okunacak ve ardından bir saat oturma eylemi yapılarak işçilerin üretimden gelen gücü gösterilecektir.

16 Ağustos 2019 Cuma günü işyerlerinde işçiler öğle yemeği yemeyerek ortak tepkilerini gösterecektir.

19 Ağustos 2019 Pazartesi günü Türk-İş üyesi sendikaların bütün genel başkan ve merkez yöneticileri ile şube yönetim kumlu üyeleri saat 10.00’da Ankara’da genel merkez binamızda toplanacaktır. Daha sonra Güven Park’a gidilerek kitlesel basın açıklaması yapılacaktır.

Bu süreçte Türk-İş Başkanlar Kurulu 15 Ağustos 2019 Perşembe gününden itibaren Ankara’da olağanüstü toplanarak gelişmeleri değerlendirecek ve gerektiğinde yeni kararlar alacaktır.

*

Bizim inancımızda işçinin hakkı, gelir dağılımı adaletsizliği, lüks ve israfı, gösteriş ve şatafatı bertaraf edecek tedbirlerle beraber ele alınmıştır.

Onun içindir ki, işçinin hakkı, yediğinden yemesi, giydiğinden giymesi olarak izâh edilmeye çalışılmıştır ki,  bu da bu günkü şartlarda düşünülmesi bile muhal bir şeydir.

İslâm’ın işçilere verdiği hakkın kırıntısını vermeyi çoktan geçtik, asgari geçim sınırı bile çok görülüyor. Sonra da muhacir diye getirdikleri Suriyeli kardeşlerimizin emek gücü sömürülüyor ve Türk işçisine “senden daha ucuz çalışan var!” denilerek, ensar ile muhacir arasına fitne tohumlarını kendileri ektiler.

Yataklarına aldıkları fahişelerine bir gecelik zevkleri için on milyarlarca lirayı verebilenler, Jennifer Lopez’i iki saat dinlemek için 300 bin lirayı gözünü kırpmadan saçabilenler, sıra işçinin hakkını vermeye gelince mırın kırın ediyorlar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: