AMERİKANCI YERLİ VE MİLLÎLİK YERİNİ AMERİKANCI İŞBİRLİĞE BIRAKIYOR

AMERİKANCI YERLİ VE MİLLÎLİK YERİNİ AMERİKANCI İŞBİRLİĞE BIRAKIYOR

Trump’ın iktidara gelerek, “önce Amerika” sloganıyla uygulamaya başladığı kendi yerli ve millî politikalarına istinaden, Amerikan uyduları da Amerika’nın kendilerine açtığı alandan istifade güya kendi yerli ve millî politikalarını uygulamaya koyuldular.

Biden’in iktidara geliyor oluşu ile birlikte de artık Amerika’nın kendilerine yerlicilik ve millicilik oynatmayacağını farkeden bu uyducuklar, Amerika’ya rağmen bazı şeyler yapıyor görüntüsünü terketmeye başlayarak fabrika ayarlarına geri dönüyorlar.

Katar’la Suud arasındaki gerginlik Suud’un bölgede kendi yerli ve milli politikalarından kaynaklanıyorken yaptıkları anlaşma ile Suud geri adım atarak Amerika’ya rağmen (!) devam ettridiği Katar ambargosuna son verdi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır ile Katar arasındaki diplomatik kriz, 5 Ocak’ta Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’nde imzalanan bildirgiyle sona erdi. 3,5 yıldır Suudi Arabistan öncülüğünde Katar’a abluka uygulayan dört ülke, hava sahalarını ve sınırlarını Katar’a açacağını duyurdu.

İlgili ülkeler, 5 Haziran 2017’de uygulamaya başladıkları ablukanın kaldırılması için 13 şartları olduğunu duyurmuşlardı; şartların hiçbiri yerine getirilmemiş olmasına rağmen Amerika için kardeşlik çizgisinde anlaştılar.

Amerika, köpeklerinin gevşettiği ipini yeniden sıkmaya başladı.

Londra’daki King’s College’da Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsü’nde görevli Dr. Andreas Krieg,

“ABD’deki yönetim değişimi, Suudi Arabistan’ı nihayetinde bu durumu kabullenmeye itti.” diyerek durumu özetliyor.

Washington-DC merkezli jeopolitik risk danışmanlık merkezi Körfez Ülkeleri Analizleri’nin CEO’su Giorgio Cafiero da, Trump döneminde sadece kendi çıkarına hizmet eden dış politika gündemlerini agresif şekilde uygulayan bu ülkelerin, Biden dönemi yaklaşırken olumlu bir mesaj vermek için bu adımı attığı görüşünde.

Amerika, köpeklerinin iplerini sıkılaştırarak birbirleri ile dalaşmalarını şimdilik önlemiş görünüyor. Köpekler de Amerika’nın gevşettiği iplerden istifade birbirleriyle hırlaşmalarını, dalaşmalarını kendi iç kamuoyunlarına yerli ve milli politika olarak gösteriyorlardı. Şimdilik efendilerinin attığı kemikleri hırlaşmak yerine anlaşarak paylaşmayı deneyecekler. Akıllı ve uslu köpecikler olduklarını ispat etmek için birbirlerinin hakimiyet sahaları ile ilgili müdahalede bulunmayacaklar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: