AKP, ÇİN KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDEKİ EYLEMİN BİRTİRİLMESİNİ İSTİYOR

AKP, ÇİN KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDEKİ EYLEMİN BİRTİRİLMESİNİ İSTİYOR

18 günden bu yana kayıp ailelerini bulmak için Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde buluşup taleplerini dile getiren kardeşlerimiz bugün polis engeli ile karşılaştı; konsolosluk önüne gitmelerine izin verilmedi.

İndependentturkish sitesinden Cihat Arpacık’ın haberine göre, 18 günden bu yana Çin’İn İstanbul konsolosluğu önünde buluşup ailelerlinin durumu hakkında bilgi almak isteyen Uygur Türklerine bugün polis izin vermedi.

İstanbul Valiliği yöneticilerinin eylem yapan kardeşlerimize “eylemi bitirin” talebinde bulunduğu öğrenildi.

Uygurlara, konsoloslukla görüşüldüğünü aktaran valilik temsilcileri, Çinli yetkililerin Uygurların dilekçelerini kabul edeceklerini söyledi.

Valilik yetkililerinin Uygurlara aktardıklarına göre Çin konsolosluğu, Uygurlardan ailelerinin nerede olduğuna dair dilekçeleri kabul edecek. Ancak dilekçelerin iki temsilci tarafından konsolosluğa getirilmesi ve cep telefonlarının dışarıda bırakılması istendi. Uygurlar ise bu talebe sıcak bakmıyor çünkü can güvenliklerinin olmadığını düşünüyor.

Dilekçeler hazırlandıktan sonra konsolosluğa teslim edilecek ama Çin’in buna nasıl bir cevap vereceği bilinmiyor.

Bu belirsizlik altında eylemi bitirmek, tam da Çin’in işine yarayacak bir şeyken, AKP’nin bu noktada rol üstlenmesi manidar…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: