GLOKOM-GÖZ HASTALIĞI

GLOKOM-GÖZ HASTALIĞI

GLOKOM TEHLİKESİ
Genelde 40 ve üstü yaşlarda meydana gelen bir göz rahatsızlığı çeşidi olan glokom, tedbir alınmadığında kişiyi körlüğe kadar götürebilir. Günümüzde neredeyse tüm göz hastalıklarına lokal olarak göz ve göz çevresinden müdahale edilmekte. Oysaki gözün görme hassasının merkez noktası beyindir. Görme kaybı, bulanıklık, parlama, gözyaşı kuruluğu, batma, göz tansiyonu gibi tüm rahatsızlıklar mutlaka beyin ile alakalıdır.

Glokom nedir?
Optik sinir, çok sayıda sinir lifinin bir araya gelmesi ile oluşur. Optik sinir liflerinde hasar olduğu zaman, görme alanında kör noktalar oluşur. Optik sinirin tamamı hasar gördüğünde ise, körlük meydana gelir.

Glokom gelişimi
Gözün ön kısmında, basıncın sabit kalabilmesi adına bir sıvı mevcuttur, bu sıvı sürekli orantılı bir şekilde yenilenir. Ani basınç değişikliklerinde sıvı kaybı veya sıvı çokluğu glokom rahatsızlığını meydana getirir önce az görme, bulanık görme gibi başlar ve sonrasında körlüğe neden olabilir.

Bazı belirtileri:
Görme bulanıklığı,
Şiddetli göz ağrısı,
Baş ağrısı,
Işıklar etrafında gökkuşağı hareleri,
Bulantı ve kusma

Günümüzde bu tip rahatsızlıklar için lazer ve (micro) cerrahi müdahalesi önerilmekte ve uygulanmaktadır. Oysa tüm bu operasyonlara gerek kalmayabilir. Sağlıklı beslenme ve Geleneksel Yaşam biçimi ve uygulamalarıyla hem meydana gelmeden hem de sonrasında rahatsızlıklar önlenebilir iyileştirilebilir.

Yazımızın başında, Tüm göz hastalıklarının merkez noktasının beyin olduğunu söylemiştik. Bunun yanı sıra başkaca alt sebeblerini de belirtmeliyiz: mide, karaciğer, safra, böbrek ve bağırsak. Yine unutmamalı ki hazım problemi çekenlerin neredeyse hepsinde göz problemleri mevcuttur.
Organların temizlenmesi sonrası mevcut göz rahatsızlıkları genelde ortadan kalkar. Devam eden kronikleşmiş göz hastalıkları devam ediyorsa, lokal olarak uygulamalar Geleneksel Tıb dairesi etrafında uygulanabilir.

Gözler için en büyük zararı sıralamak gerekirse:
Çok yemek
Çok su içmek
Tuz
Doğal olmayan turşu
Fazla ekşi yemek
Soğan-sarımsak sirkeyi fazla kullanmak
yemekten hemen sonra uyumak
Aşırı cinsi münasabet
küçük harfli yazıları çok okumak…

İnsan sağlığını korumanın en iyi yolunun Geleneksel Tıb’bı dikkate almaktan geçtiğini unutmayalım. Ambalajlı gıdalardan uzak durunuz-doğal besleniniz.

MEHMED DEDEOĞLU

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d