“DIŞ GÜÇLER” KAZANSIN DİYE YERLİ VE MİLLÎ TÜTÜNCÜYE HAPİS

Tütün ticareti yapanlara Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi alma veya bildirimde bulundurma zorunluluğu, yeni yılla birlikte uygulamaya girdi.

5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nda Kasım 2017’de yapılan düzenlemeyle yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası getirildi. Daha önce yürürlüğü iki kez ertelenen kanunda son erteleme, 1 Temmuz 2021 tarihinde 6 aylık dönem için düzenlenmişti. Böylece yetki belgesi alma veya bildirimde bulunma zorunluluğu 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren zorunlu hale geldi.

Yönetmeliğe göre, bir tütün üreticisi, tarlasında yetiştirdiği tütünü, halk arasında kaçak tabir edilen şekilde kıyıp satamayacak. En az 250 tütün üreticisinin bir araya gelerek Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri kurarak yetki belgesi alması gerekiyor. Bu da tütün piyasasını elinde tutan yabancı şirketlerin, diğer bir ifâdeyle “dış güçler”in işine gelecek. Onlar, sarmalık tütünü kendileri pazarlamaya başladılar bile. Güya çiftçiyi korumak üzere kurdurulan kooperatifler, “serbest piyasa”da uluslarası tütün devleri ile rekabet etmeye zorlanacak.

AKP, Anadolu çiftçisinin bağrına bir hançer daha saplamış oldu.

Adımlar Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: