AMERİKA’NIN AVRUPA’YA KAZIĞI

Avrupa, Rusya’ya uygulanan ambargo çerçevesinde her türlü yaptırıma koşarak atlarken, Amerika Avrupa’ya bir kazık daha attı.

ABD Maliye Bakanlığı, “ABD’li hizmet sağlayıcılarının (nakliye, aktarma, sigorta, ticarî finansman, vb.) sadece belirlenmiş tavan fiyatla yapılan işlemlere katılacaklarını, ama bunların ABD yargı alanının dışında kalan işlemlerden ötürü cezalandırılmasının plânlanmadığını açıkladı.” Kısacası, ABD, Rusya petrolüne tavan fiyat uygulaması çerçevesindeki yaptırımları, sadece Rus petrolünün ABD girişi için sınırlı tutacak. ABD’li şirketlerin bu petrolü taşımak, sigortalamak, finansmanını sağlamak vb. işlemlerinde yaptırım uygulamayacak; bunlara müsaade ediyor.

Yani, Amerika, kendi şirketlerine küresel imtiyaz getirirken, bu imtiyaz sayesinde Amerikan şirketleri rakiplerini ortadan kaldırmakta fırsat elde etmiş olmakta.

Avrupa ise, Rusya petrolünün üçüncü ülkelere taşınmasına da yaptırım getirerek Amerika karşısında kendi şirketlerini iş yapamaz hâle getiriyor.

Putin, dört yeni bölgenin ülkesine katılımı esnasında yaptığı konuşmada Avrupa’nın kendi halkına ihanet ettiğini söylerken haksız mıymış?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: