“DE FACTO NATO ÜYESİYİZ!”

UKRAYNA SAVUNMA BAKANI REZNİKOV İTİRAFLARINA DEVAM ETTİ

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, itiraflarına devam ediyor.

Daha önce akıttıkları kanın NATO adına olduğunu itiraf eden Bakan, son olarak ülkesinin ve silâhlı kuvvetlerinin de facto NATO üyesi olduğunu söyledi.

İndependent Türçe’nin haberindeki ilgili bölüm şöyle:

Reznikov, Birleşik Krallık’ın kamu yayımcısı BBC’de bugün yayımlanan söyleşisinde, Ukrayna’nın Batılı ülkelerden talep ettiği tankları, savaş jetlerini ve diğer askeri yardımları alacağından şüphe duymadığını belirtti.

Bakan, Batı’nın Kiev yönetimine silâh desteğinin önemine dikkat çekerek, şunları söyledi:

Bir ülke olarak Ukrayna ve onun silâhlı kuvvetleri, NATO’nun de jure olmasa bile de facto üyesi haline geldi. Zira bu ülkelerin silahlarına sahibiz ve bunların nasıl kullanılacağını biliyoruz.

Diplomasi dilinde kullanılan Latince “de facto” ifadesi fiilen ya da pratikte, “de jure” ise hukuken ve kanuni anlamına geliyor.

Kiev yönetiminin NATO üyeliği süreci, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta verdiği askeri operasyon emriyle savaşı başlatmasının ardından tekrar gündeme gelmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Kremlin’in Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini eylül ayında ilhak etmesinin ardından ekimde hızlı üyelik için NATO’ya başvuru yapmıştı.

Rusya, Ukrayna’nın NATO üyeliğinin sınır güvenliğini tehdit ettiğini savunurken, NATO’nun böyle bir üyeliğe onay verip vermeyeceği henüz bilinmiyor.

Bu duruma rağmen sözlerinin tepki çekmeyeceğini savunan Reznikov, “Söylediklerim doğru ve olgulara dayanıyor. Eminim yakın gelecekte NATO’nun de jure üyesi olacağız” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: