FRANSIZLARI KOVAN BURKİNA FASO’DA HALK EMPERYALİZME KARŞI SOKAKLARDA

Burkina Faso’da askeri cunta, Fransa’yı ülkeden kovma kararı ardından geniş bir halk desteği elde etti.

Cumartesi günü iktidardaki askeri cuntayı desteklemek için Vagadugu’da gösteriler düzenleyen binlerce kişi, Paris’in, Fransız kuvvetlerinin bu ay sonuna kadar ülkeyi terk edeceğini duyurmasına rağmen, ülkelerindeki Fransız varlığına karşı iktidara destek oldu. Başkentin merkezindeki meydanda toplanan protestocular, “Kahrolsun emperyalizm”, “Kahrolsun Afrika’daki Fransız politikası”, “Macron’un diktelerine hayır”, “Burkina Faso’nun egemenliği için ileri” yazılı pankartlar açtı.

Paris ile Vagadugu arasındaki ilişkiler, 30 Eylül’de yüzbaşı İbrahim Traore’nin askeri darbeyle yönetime el koyması ardından kötüleşmişti.

Burkina Fasolu siyasi analisti Muhammed Savadogo, henüz 35 yaşındaki Traore’nin en başından beri Fransız kuvvetlerinin Burkina Faso’dan çıkarılması fikrini benimsediğini, tüm halkın bu nedenle bugün onu desteklediğini ifade etti. Şarku’l Avsat’a konuşan Savadogo, Fransa’nın bu gelişmelerin iyice anladığını, bu nedenle kuvvetlerini geri çekmeyi kabul ettiğini söylüyor.

Ellerine Rus bayrakları alan protestocular, Mali Cumhurbaşkanı Assimi Goita ve Traore gibi darbeyle iktidara gelen Gineli mevkidaşı Mamady Doumbouya’nın fotoğraflarının bulunduğu büyük pankartlar açtı.

İktidar geçişini destekleyen örgütlerin başkanı El-Hasan Koando, “Bugün Burkina Faso Egemenlik Günü! Bu, Burkina Faso’nun tüm vatandaşlarının ‘Emperyalizme hayır!’ ‘Egemenliğimiz için, militanlarla savaşacak kadar güçlü bir ordu için harekete geçen İbrahim Traore’nin geçici otoritesine evet’ demek için bir araya geldiği özel bir gün” vurgusunda bulundu.

AFP’nin haberine göre Afrika Devrimci Hareketi Sözcüsü Lazare Yameogo, “Artık topraklarımızda yabancı askeri üsler istemiyoruz. Saygı ve kazan-kazan işbirliği istiyoruz. Burkina Faso Batı emperyalizminden kurtulana kadar uyanık kalacağız” dedi.

Afrika meselelerinde uzman Sudanlı araştırmacı Muhammed Turşin ise Burkina Fasolu yetkililerin resmi adımlarının, aslında Traore’nin yönetimi öncesinde Fransız varlığını reddeden genel bir halk pozisyonuna yanıt teşkil ettiğini vurguladı. Şarku’l Avsat’a konuşan Turşin, bu resmi ve halk uyumunun Burkina Faso ile Fransa arasındaki düşmanlığı pekiştireceğini, gerilimi artıracak başka adımlara yol açabileceğini belirtti. Zira Traore’nin ekonomik ve siyasi zorluklar karşısında kendi içindeki varlığını ve popülaritesini artıracak güçlü bir iç cephe oluşturmaya çalıştığını da ekledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: