DEĞİŞİM VE TÜRKİYE’Yİ BEKLEYEN TEHLİKE

Selim GÜRSELGİL

“Önümüzdeki günlerde çok şey değişecek. Her şey değişecek. İnşallah Türkiye değişmez.”

Herkes D. Bahçeli’nin bu sözle neyi kastettiğini düşünüyor. Kimsenin bilmediği bir şey mi biliyor, kimsenin görmediği bir şey mi görüyor? Kimi tahkik etmeye, kimi tahmin etmeye çalışıyor.

D. Bahçeli’nin son zamanlarda her sözü esrarengiz. Seçim mitinglerinde her gittiği yerde “Karada yüz, havada yüz, denizde yüz” diyordu. Herkes ne demek istediğini düşünürken o yüzde 10’u patlatıverdi. Demek ki bazılarına göründüğü kadar boş konuşmuyormuş. Bir bildiği varmış.

Bu sefer de öyle olabilir diye herkes telâşta. Ama bu sefer biraz karamsarlık da var. “Önümüzdeki günlerde her şey değişecek” derken, Bahçeli olumsuz bir değişimi kastediyor, aksi takdirde “inşallah Türkiye değişmez” demezdi. Olumsuz olmasa niye değişmesin Türkiye? Değişmesi kâbil her şey değişsin.

Ancak bu tehlike belirtiyor gibi. Sanki çok büyük bir kargaşaya, sürüklenişe işaret ediyor. Türkiye’nin iradesini aşacak, onu da sürükleyecek bir kargaşa sozkonusu sanki. Herkes bu yüzden tedirgin. D. Bahçeli’nin bilip de başkasının bilmediği ne var?

Ve kargaşanın kaynağı dışta mı, içte mi?

Dışta ne var? Batı’nın Rusya ve İran’ı daha fazla sıkıştırma plânları ve Türkiye’nin bu plânların neresinde yer alacağının Batı için önemi. Hindistan, Pakistan, Afganistan havalisinden başlayacak birkaç yüz milyonluk “kavimler göçü” ve bu göçün arzettiği büyük tehdit. Yine Batı’nın, Arap ülkelerinin Esad rejimiyle barışlarından duyduğu rahatsızlık, Suriye’yi bölme ve daha fazla yıkma arzusu. D. Bahçeli bunlara mı dikkat çekmek istiyor?

Pek sanmıyorum. O böyle dış şartları pek derin analiz etmiyor. Basit sloganlarla geçiştiriyor. Dış politikada Ak Parti çizgisinden memnun ve ona tabi bir edası var.

Bana sorarsanız D. Bahçeli mutlaka iç bir kargaşayı kastediyor. Söylediği, büyük ihtimalle iç politika ile ilgili bir şeyler. Belki milliyetçi partilerin oy oranını yükselmesini de ihtiva eden şeyler. İç ama genel ve büyük bir kargaşaya dikkat çekiyor gibi. Ya ufukta böyle bir şey var, y böyle bir dilek. İnşallah Türkiye değişmez demesinin böyle bir dilek olmasıyla çelişen yanı yok. Demek ki risk var.

Hakkımızda hayırlısı diyelim. Bekleyelim görelim.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: