UKRAYNA’NIN VURDUĞU BARAJIN PATLAMASI ÜZERİNE İNSANÎ VE ÇEVRE FELÂKETİ YAŞANIYOR

Avrupa basınından edindiğimiz bilgilere göre Kiev hükümeti, Kakhovka Barajı’nın patlamasının ardından on binlerce insanın sel tehdidi altında kaldığını bildirmiş.

Sonuçlar tarım alanları için de çok ciddi: Ukranya Tarım Bakanlığı, 10.000 hektarlık arazinin çölleşebileceği konusunda uyarıyor. Ukrayna kaynakları, ülkenin güneyinde Dnipro üzerinde bulunan Kakhovka barajının yıkılmasının ardından yaklaşık 42 bin kişi sel tehlikesiyle karşı karşıya. BM Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Güvenlik Konseyi’ne yaptığı açıklamada, barajın çökmesinin “ön hattın her iki tarafında güney Ukrayna’da evlerini, yiyeceklerini, temiz sularını ve geçim kaynaklarını kaybedecek olan binlerce insan için ciddi ve geniş kapsamlı sonuçları olacağını” söyledi. Felaketin gerçek boyutu ancak önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Ukrayna’nın Batıcı ve NATO’cu Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski’ye göre, barajın yıkılmasıyla birlikte ve seller nedeniyle yüzbinlerce insanın içme suyu kaynağı kesildi. Telegram’da “Ukrayna’daki en büyük su rezervlerinden birinin imhâsı kesinlikle önceden plânlandı” diyerek Rusya’yı hedef gösterdi.

“Yüzbinlerce insanın içme suyuna normal erişimi yok.” diye açıklaması yapan Ukranya kaynakları şimdiye kadar en az yedi kişinin kayıp olduğunu bildiriyor. ABD hükümet sözcüsü John Kirby, sellerin muhtemelen çok sayıda ölüme yol açacağına inanıyor.

Rus haber ajansı Tass’a görede en az yedi kişi kayıp. Bu arada, barajın mansabındaki Dnipro kıyılarındaki ovalarda su seviyeleri yükselmeye devam ediyor. Ukrayna Devlet Başkanı Kabine Başkan Yardımcısı Oleksiy Kuleba, Herson şehrinin Korabel semtini en vahim olay yeri diye bildiriyor. Burada su seviyesinin 3,5 metreye ulaştığı ve 1000’den fazla evin su altında kaldığı bildiriliyor. Uzmanlar, sellerin bugünlerde zirveye ulaşacağını varsayıyorlar.

Patlamanın ardından Almanya ve Fransa gibi AB başını çeken ülkeler yardım talebinde bulundu.

ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: