JEOPOLİTİK GÜNCELLEME

Ayhan SÖNMEZ

Amerikan İmparatorluğu’nun Ukrayna’daki vekili üzerinden sürdürdüğü savaş kaybedilmiş bir dava ve Rusya bu savaştan başladığı zamankinden çok daha güçlü olarak çıkacak.

Meseleler öyle bir noktaya ulaştı ki, emperyal efendiler aşağılayıcı bir geri çekilme ile Ukrayna’yı kendi kaderine terk etmek arasında seçim yapmak zorunda kalacaklar yahut da başka bir şekilde vahim bir doğrudan askerî müdahaleye düşecekler.

Son haftalarda, Rusya’daki en önemli seslerin tümü, NATO bloğundan talepleriyle ilgili olarak cesurca, tartışmasız ve kesin bir şekilde konuştu: NATO, kuvvetlerini 1997 öncesi konumuna geri çekmeli.

Diğer bir ifadeyle, NATO’nun Ukrayna’daki varlığı derhal durdurulmalı; Ukrayna tamamen askerden arındırılmalı ve Rusların ana Rusya’ya iade edilmeden bırakmayı tercih ettikleri Ukrayna kıç devletine tarafsız bir rejim ikame edilmeli.

Ve bu talep açıkça ifade edilmiştir. Amerikan füzeleri Polonya ve Romanya’dan derhal çekilmeli ve Rusya’ya deniz ve kara yoluyla komşu diğer ülkelerdeki NATO askerî varlığı zaman içinde geri çekilmelidir.

Açıkçası, Ruslar, hem gelişen askerî güçlerini hem de NATO’nun bariz askerî zayıflığını gördükçe cesaretleniyorlar.

Bu savaş, neocon yazarların tasavvur ettiğinin tam tersi bir etki meydana getirdi: Rusya’yı güçlendirmeye hizmet etti ve aynı zamanda Rusya, Çin ve İran arasında göreceli bir ittifak kuruldu.

Bununla birlikte, “Empire At All Costs” tarikatının Pentagon’daki güçleri, Amerikan askerî üstünlüğü mitini çok uzun süredir Rus ordusu olduğu düşünülen şeye karşı test etmeye iknâ etmeyi başarabildiler.

Çin, Rusya ve İran’daki yeni müttefikleri gibi, artık keyfî “kurallara dayalı uluslararası düzene” bağlı kalmayacağını açık bir şekilde ilân etti.

Sabırlı ve isteksizce boyun eğen Çin’in günleri sona ermiş görünüyor.

Dünya tarihinde görülmemiş bir dönüm noktasına gelmiş bulunuyoruz.

Dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük imparatorluk, en yüksek kotundan çoktan geriledi ve şimdi hızlı ve giderek kaotik bir düşüş içinde.

Bütün büyüklüğünün en yüksek noktasına dokundu; ve ihtişamımıyla göründüğü yerden şimdi aceleyle yarına gitmeli…

İstikbâl büyük tehlikeler saklıyor, bazıları nispeten yakın gelecekte; bazıları ufukta, ama çok uzak değil.

Buna göre hazırlanmalı…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: