UKRAYNA SAVAŞINDA MEVCUT DURUM VE BEKLENTİLERE DAİR

Ayhan SÖNMEZ

Ukrayna ordusunun savaşa hazır kısmının ekserisi, Kharkov’dan Zaporozhye’ye kadar geniş bir hat boyunca dağılmış durumda.

Yedek birimler ise, Beyaz Rusya üzerinden Kiev ve Poltava’ ya, ve çok daha batıya doğru bir saldırı ihtimaline karşı bekliyor.

Son saldırının başarısızlıkları, General Surovikin’in neredeyse bir yıl süren şiddetli yıpratma savaşıyla birleştiğine göre, en son NATO silâhlarına, daha fazla seferberliğe ve resmî veya gayri resmî birliklerin yardımına rağmen cephe hattı hâlâ aynı vaziyette. NATO’ya üye ülkelerden gönüllülerin ve özel kuvvetler personelinin desteğine rağmen, “Büyük Karşı Saldırı” çatırdamaya başladı.

General Gerasimov, orduyu aktif bir saldırı konseptine göre yeniden tanzim etmek için bir yıl harcadı. Surovikin, tüm savaş tecrübesini analiz ediyor ve Ukrayna Silâhlı Kuvvetleri’nin saldırısını tamamen bozuyor. Şoygu ise askerî üretimi yönetmeye ve kapsamlı bir üretim sürecine geçti.

Yeniden yapılanma ve büyüme süreci tamamlandığında ve Ukrayna kendini yeterince zayıflamış hissettiğinde, muhtemelen beklenmedik şeyler gerçekleşecektir.

Ukrayna sınırında 750 bin Rus askeri bulunuyor. Ordu sürekli eğitilir, askerler küçük gruplar hâlinde cepheye gider, savaş tecrübesi kazanır ve geri döner. Zinde kuvvet olarak genel bir harekâta hazırlar.

Kuzeyden Dnepropetrovsk ve Poltava veya Chernigov, Kharkov ve Sumy’ye doğru eşzamanlı hareketlerin olması muhtemeldır.

Belki bir ideolojik propaganda hazırlık safhasından sonra, belki bir yıl sonra, Rusya kaçınılmaz olarak Dinyeper’ın doğusundaki tek baskın güç olmak için büyük bir saldırı başlatacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: