KUR’ÂN YAKILMASINA İZİN VEREN İSVEÇ’İ KİM KORKUTUYOR?

İsveç, dünya lideri diye ortalıkta gezen sözde müslüman liderlerden değil de terörist diye yaftalamaya kalktığı mücahidlerin misillemesinden korkuyormuş.

Kurân-ı Kerîm yakma eylemlerinden sonra ahalisi müslüman ülkelerin yönetimleriyle -Irak ve Afganistan hariç- arasındaki ilişkileri devam ettiren İsveç’in Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, müslümanların misilleme eylemlerinden endişesini dile getirirken, bu misillemeleri terör diye yaftalamaya çalıştı. Strömmer, “Kur’ân-ı Kerîm yakma eylemlerinin ülkesinin güvenlik durumunu kötüleştirdiği”ni söyledi

Strömmer ve İsveç İstihbarat Teşkilatı (SEPO) Başkanı Charlotte von Essen, ülkede son günlerde artan Kur’ân-ı Kerîm yakma provokasyonlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Kur’ân-ı Kerîm yakma eylemleri ve dünyanın çeşitli yerlerindeki karşı protestoların İsveç’te güvenlik risklerini tırmandırdığına işaret eden Strömmer, “İsveç’in, İslâm düşmanı ülke gibi resmedilmesi ciddi bir durum. Kur’ân-ı Kerîm yakma eylemleri, İsveç’in güvenlik durumunu kötüleştirdi. Ülkemizin imajı üzerinde olumsuz etkisi oldu.” ifadelerini kullandı.

SEPO Başkanı Essen de mart ayından beri ülkenin terör riski seviyesinin yüksek olduğunu hatırlatarak, Kur’ân-ı Kerîm yakılma olaylarından sonra, ülkedeki mevcut terör riskinin yüksek seviyede kalmaya devam ettiğini söyledi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Kur’ân-ı Kerîm yakılmasına ilişkin ülkesinin dış dünyada kötüleşen imajının ele alındığı Meclis Adalet Komitesi toplantısına katıldı. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Billström, İsveç’te kutsal metinlerin yakılma olayının ciddiye alınması gerektiğine işaret etti.

İsveç’te son olarak 20 Temmuz’da Irak asıllı Salwan Momika, Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı.

Batı’da İslâm’ın kutsallarına yönelik hakaretler savrulurken, bunlara karşı gerçek mânâda tepki mücahidlerden geliyor. Ahalisi müslüman ülkelerin sözde müslüman yöneticileri ise, Batı’daki bu aşağılamaya karşı yapılan misilleme eylemlerini, Çarli Hebdo örneğinde olduğu gibi Haçlı ağzıyla terör diye yaftalayıp, Haçlılarla birlikte mücahidlere karşı duruyorlar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: