HAÇLI EMPERYALİST AMERİKA’DAN AKP İŞBİRLİKÇİLİĞİNE ÖVGÜ

Âlâaddin Bâki AYTEMİZ

Ahlâksız, haysiyetsiz, şerefsiz trollerin taktiği bellidir: Batı’da AKP aleyhine bir haber yapıldığında bunu büyütür de büyütürler. Deveyi pire yaparlar ve sanki AKP yedi düvelle harbe tutuşmuş zannedersiniz.

Oysa Batı’nın AKP’ye yaptığı eleştiriler kendinden önceki iktidarlara yapılandan belki bir tık daha fazlası. Yani Demirel, Özal gibi ultra Batıcı liderlerimizin Batı tarafından hiç eleştirilmediğini mi zannediyorsunuz? Bir Mesut Yılmaz’ın, Çiller’in… Batı oldum olası Türkiye’deki iktidarları acımasızca eleştirmiştir. İşbirlikçilik yaptığında aferin demiştir. Tıpkı bugün olduğu gibi. AKP’ye karşı kategorik ve sistematik olarak ekstra bir karşı duruş yok, olmadı da. AKP’ye karşı yapılan eleştirilerin diğerlerine göre bir tık fazla olması ise, AKP’nin Batı karşıtı görüntüsünü tamamlayıcı ve böylece tabanını kandırıp oylarını alarak iktidarda kalabilmesi için kullanılan bir unsur.

Diğer yanda AKP’yi öven, Batı için ne kadar vazgeçilmez olduğunu ifade eden o kadar çok haber vardır ama bunları pek görmezler. Görülemeyecek derecede olanları da, “Batı bizim kıymetimizi anladı!” diye yüzsüzlükle iftihar vesilesi kılarlar. Bir kısmı da rahatsız oluyormuş gibi yapar, hamamın namusunu kurtarmaya çalışır…

Ne de olsa ahlâksız, haysiyetsiz, şerefsiz troller.

Batı’da son günlerde AKP’nin Türkiye’nin tarihî misyonuna ihanet içeren işbirlikçi politikaları hakkında övgüler yağmaya devam ediyor.

Burada antrparantez belirtelim ki, Türkiye AKP’nin işbirlikçiliğine rağmen hadiselerin zorlamasıyla tarihî misyonunu ifa etmeye doğru gidiyor. AKP, trenin içinde ters koşsa da buna mani olabilecek güçte değil. Hadiseleri raksettiren o gizli el hükmünü yürütmeye devam ediyor, imânsız İslâmcılar istemse de… Misyonları icabı ister gibi görünüp elden geldiğince engel olmaya çalışsalar da…

Dönelim mevzuya, Batı’daki AKP övgülerine…

Hürriyet’in bu günkü haberi şöyle:

WSJ Karadeniz’deki yeni planı yazdı… Alman gazete dünyaya duyurdu: Türkiye devrede

Rusya’nın Ukrayna tarım ürünlerinin dünya piyasalarına ulaşmasını sağlayan tahıl anlaşmasını üçüncü kez uzatmayacağını açıklamasının ardından ABD basını yeni Karadeniz planını yazdı. Wall Street Journal plan kapsamında ABD’nin Türkiye ile de görüşme halinde olduğunu duyurdu. Alman basını ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Türkiye’nin denklemdeki konumuna dikkat çekti. ‘Erdoğan sıradan bir lider değil’ diyen Foreign Policy dergisi ise Türkiye’nin önemine vurgu yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Geçtiğimiz yılın Şubat ayında verdiği emir ile başlayan kanlı savaş can almaya devam ediyor.

Ukrayna’nın aylardır beklenen taarruzunun başlaması ve çatışmanın Karadeniz’e de sıçramasının ardından tansiyon zirve yaptı.

Karadeniz’deki tahıl anlaşmasını yeniden edebilmek için masada pek çok plan var.

ABD merkezli Wall Street Journal, ABD’nin alternatif bir rota belirlemek için Türkiye ile görüştüğünü yazdı.

Tahıl Koridoru anlaşması, Türkiye ve BM arabuluculuğunda 27 Temmuz 2022’de imzalanmıştı. Anlaşma gereği Ukrayna’nın Odessa, Çernomorsk ve Yuzhne limanlarından gelen ürünler İstanbul Boğazı’nda; BM, Türkiye, Rusya ve Ukrayna’dan heyetlerin bizzat gemiye çıkarak yaptığı denetimlere tabi tutuluyordu…

Putin’in kararı sonrası anlaşmanın geçersiz olduğunu hatırlatan WSJ, ABD’nin alternatif bir rota üzerinden Ukrayna tahıl ihracını mümkün kılmak istediğini yazdı.

WSJ’nin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD alternatif bir tahıl ihracat rotası oluşturmak için Türkiye, Ukrayna ve bölgedeki diğer müttefiklerle görüşmelerde bulunuyor.

Haberde tahıl anlaşmasının sona ermesinden sonra öne çıkan alternatif rota ise Tuna Nehri olarak gösterildi.

Buna göre, Ukrayna tahılı Romanya limanlarına taşıyacak buradan da tahıl dünyaya dağıtılacak.

Bunun daha yavaş ve daha maliyetli olduğunun atlını çizen WSJ bir diğer konunun ise güvenlik olduğuna vurgu yaptı.

ABD’li yetkililer gazeteye, Tuna Nehri üzerindeki Ukrayna limanlarına gidip gelen gemileri korumak için askeri seçeneklerin de değerlendirildiğini söyledi.

WSJ Karadeniz tahılı için yeni planı yazarken Alman basınından dikkat çeken bir Haber geldi.

Frankfurter Rundschau Türkiye’nin bölgedeki önemine vurgu yaptı.

ABD’li Foreign Affairs dergisi ise Türkiye’nin jeopolitik ve askeri önemine dikkat çeken bir analiz yayınladı. Dergi, ‘Paha biçilemez bir müttefik’ ifadelerini kullanırken ‘Erdoğan sıradan bir lider değil’ dedi.

‘ABD alternatif bir rota üzerinde çalışırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki Türkiye, Rusya’yı tahıl anlaşmasına geri dönmeye ikna etmeye odaklanmış görünüyor’ diyen Alman gazete Türkiye’nin hem Batı hem de Rusya ile görüşmelere devam ettiğini yazdı.

Başka bir deyişle 2022’in Şubat ayında başlayan savaşta iki taraf ile de görüşebilen tek lider olan Erdoğan bu sefer Karadeniz için devreye girdi.

Haberde ABD’li yetkililerin bu görüşmelerden umutlu olmadığı bilgisine yer verildi.

Haberde aynı zamanda Türkiye’ye verilen gaz apaçık farkediliyor.

İnsani olarak tahıl sevkiyatını sağlayabilme maskesi altında maksat Türkiye ile Rusya’yı savaştırabilmek; gazı bunun için veriyorlar.

Soros’u hatırlayalım… Ne demişti şanlı vampir: Türkiye’nin en iyi ihraç malı ordusu.

Yani mehmetçik bir mal, emperyalizm için kanı akıtılabilecek bir şey. Soros gibi bir vampirin bunu söyleyebilmesini sağlayan da milletin şeyine koyma ve koydurtma düzeni neticesinde Haçlı emperyalizmanın vereceği 5 kuruşa muhtaç bırakılmış olmamız. Adamlar bizim halimize bakıp cesaret buluyor, iştahları kabarıyor…

Yakında Ukrayna’nın emperyalizma adına akıtacağı kan kalmayacak, ülkeden kaçan kaçtı, kaçamayan da cephede ölüme yollanıyor, kısa süre sonra bitecekler. Emperyalist vampirler kan ihtiyacı için gözlerini Anadolu’ya dikmiş bekliyor. AKP’ye güvendiklerini söylüyorlar. Göreceğiz!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: