FRANSA AFRİKA’DAN KOVULUYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın Nijer Büyükelçisi Sylvain Itte’nin Nijer’deki askeri cunta tarafından rehin alındığını söyledi.

“Fransız elçiliğinde rehin tutulan bir büyükelçimiz ve diplomatik personelimiz var.” ifadelerini kullanan Macron, askeri cunta yönetiminin Fransız elçiliğine gıda teslimatlarını engellediğini belirtti.

Macron, büyükelçi Itte’nin cunta tarafından “istenmeyen kişi” olarak ilan edildiğini aktararak elçilikteki diplomatların askeri erzakı kullanarak yemek yediklerini ifade etti.

Bölge kaynakları Fransız büyükelçi Itte’nin zor kullanılarak sınır dışı edileceğini belirtiyor.

Nijer’deki cunta yönetimi darbenin ardından Fransa’nın Niamey Büyükelçisi Itte’den 48 saat içinde ülkeyi terk etmesini talep etmişti.

Paris yönetimi ise askeri yönetimi meşru görmediği gerekçesiyle bu talimata uymayacağını açıklamıştı.

Yani horozlanacağı yerde denileni yapsalardı, şimdi bu gerginlik olmayacaktı. Hem suçlu, hem güçlü… İstenmediğiniz yerde durmayıp defolup gitsenize… Ama hâlâ eski sömürgeci efendi pozlarını terk etmek istemiyorlar, kıçlarına tekmeyi yiyince de… Güya horozlanmaya devam etmek istiyorlar ama acziyetlerini deşifre etmekten öteye gitmiyor yaptıkları ve söyledikleri. Büyük devletlerin de sonu var. O son gelince de böyle saçmalamaya başlarlar.

Diğer bir gelişme de Burkina Faso’da yaşanıyor…

Burkina Faso’daki askeri cunta yönetimi, Fransa’nın Vagadugu Büyükelçiliği Askeri Ataşesini sınır dışı etme kararı aldı.

Askeri cunta yönetimi, “yıkıcı faaliyetlerde” bulunduğu gerekçesiyle Fransa’nın Vagadugu Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Emmanuel Pasquier’in Burkina Faso’yu terk etmesini istedi.

14 Eylül itibarıyla Pasquier’in akreditesinin iptal ettiğini belirten cunta yönetimi, Fransa’nın Vagadugu Büyükelçiliği Askeri Ataşeliğinin tüm personeline Burkina Faso’yu terk etmeleri için 2 hafta süre verdi.

Burkina Faso’nun Paris Büyükelçiliğindeki askeri misyonunun da kapatıldığı kaydedildi.

Darbenin ardından Burkina Faso cuntası ile Fransa arasındaki ilişkiler kötüleşti.

Cunta daha önce de Fransız Büyükelçi i Luc Hallade’i de sınır dışı etme kararı almıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: