UKRAYNA YENİLDİKÇE BATI MEDYASI SESSİZLİĞE GÖMÜLDÜ

Eski CIA analisti Larry Johnson, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin cephedeki başarısızlıklarının Batı medyasında tam bir sessizliğe neden olduğunu belirtti.

Eski CIA analisti ve blog yazarı Larry Johnson, YouTube’da yayınlanan Judging Freedom kanalına yaptığı açıklamada Rusya’nın savaş alanındaki zaferleri nedeniyle Batı medyasında Ukrayna’daki duruma ilişkin bilgi akışının durma noktasında geldiğini söyledi.

ABD’li uzman, “Sky News gibi televizyon haber kanallarını izlerseniz, hiçbir şey söylemediklerini fark edersiniz. Geçen yıl Ukrayna ile ilgili haberleri yarım saatte bir güncellemelerine rağmen şu anda orada ölüm sessizliği hâkim” diye konuştu.

Eski CIA analisti, bu sessizliğin nedeninin, Kiev’de işlerin pek iyi gitmemesi, Ukrayna Silâhlı Kuvvetlerinin ise ağır kayıplar vermesi ve yenilgiye uğraması olduğunun altını çizdi.

Batı’nın Kiev’e verdiği desteğin yavaş yavaş sona yaklaştığını dile getiren Johnson, NATO devletlerinin Ukrayna’dan uzaklaşmaya başladıklarını ve yeni silâh tedarikinin uygunluğundan şüphe etmeye başladıklarını sözlerine ekledi.

Ukrayna ordusu dört aydır Güney Donetsk, Artyomovsk ve Zaporojye yönlerinde karşı taarruz yürüterek NATO tarafından eğitilen ve yabancı teçhizatla silâhlandırılmış tugayları savaşa sokuyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Silâhlı Kuvvetlerinin bu süre zarfında hiçbir yönde başarılı olamadığını belirtmişti.

Batılı askeri uzmanlar, özellikle de Ukrayna ordusunun ciddi kayıplara uğramasına neden olan Rus tahkimatlarının ve mayınlı arazilerin etkinliğine dikkat çekiyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: