RUSYA İLE TALİBAN’DAN UYUŞTURUCUYA KARŞI MÜCADELE

Rusya’nın güneybatısında bulunan ve Rusya’ya bağlı özerk Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da gerçekleşen görüşmelerde Rusya, bölgede gerçekleşen yoğun uyuşturucu trafiğine karşı ortak hareket etmek üzere Taliban yetkilileri ile buluştu.

İran, Özbekistan, Pakistan ve Çin yetkililerinde katıldığı görüşmelerde Taliban, Afganistan topraklarından yayılması bakımından uyuşturucu ile mücadelede yetersiz kaldıklarını belirtirken uyuşturucu trafiğinin yoğun olduğu noktaları paylaştı. Görüşmeler ayrıca Batı kaynaklı terör faaliyetine karşı ortaklaşa hareket etme fikirlerine de sahne oldu.

Buna göre başta Rusya olmak üzere ülkelerinde istemedikleri uyuşturucu maddelerine karşı Taliban ile beraber ciddi hamleler bekleniyor. Diğer ülkelerinde lojistik desteğiyle kısa zamanda başarılı işler çıkması bekleniyor.

Bugüne kadar pek araları ısınmayan iki ülkenin böylesi bir insani tehlike karşısında bir araya gelmeleri ve diğer ülkelerine örnek olmalarını Büyük Doğu adına güzel bir adım olarak karşılıyor ve darısı Türkiye’nin başına demek istiyoruz.

Adımlar Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d