STRATEJİK ORTAK (!) BİDEN, SİVİLLERİ ÖLDÜRÜYOR DİYEREK ERDOĞAN’I HEDEF ALDI

Oğlunun, “sübyancı bir sapık” dediği ABD Başkanı Biden, Suriye kaynaklı, ulusal güvenliği ve dış politikasına yönelik “olağanüstü” tehditle başa çıkmak için ilan edilen “ulusal acil durum” halinin uzatılmasına karar verdi. Biden imzalı açıklamada “Türk Hükümetin kuzeydoğu Suriye’deki askeri operasyonda sivilleri öldürüyor” dendi.

Beyaz Saray’dan paylaşılan bildiriye göre, Biden, Suriye’nin içindeki gelişmeler ve bu ülke kaynaklı ABD ulusal güvenliği ve dış politikasına yönelik “alışılmadık ve olağanüstü” tehditle başa çıkmak üzere 14 Ekim 2019’da ilan ettiği başkanlık kararnamesinin süresini uzatacağı konusunda Kongre’yi bilgilendirdi.

Biden, “özellikle Türk hükümetinin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri harekat için attığı adımların bölgedeki barışı, istikrarı ve güvenliği tehdit ettiğini, DEAŞ ile mücadeleyi zayıflattığını” savunarak, Suriye içindeki ve Suriye’yi ilgilendiren mevcut durumun “ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikasına alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit” oluşturmaya devam ettiğini ileri sürdü.

Açıklamada ayrıca, “Türk Hükümetinin kuzeydoğu Suriye’de askeri operasyon düzenlemesi IŞİD’i yenilgiye uğratmayı baltalıyor ve sivilleri öldürüyor” ifadeleri kullanıldı.

Bu nedenle Biden, 14 Ekim 2023’te süresi dolacak olan acil durum halinin süresinin bir yıl daha uzatılması kararı aldığını kaydetti.

DIŞİŞLERİNDEN CILIZ CEVAP

Biden en üst perdeden saldırır ve suçlarken, Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen cevap gayet cılız kaldı. Bakanlık, ABD’nin Türkiye’nin operasyonlarını hedef alan saldırısına karşılık, “ABD’nin bölücü terör örgütü ile angajmanını sonlandırmasını, 17 Ekim 2019 tarihli Ortak Açıklamanın hükümlerini yerine getirmesini bekliyoruz.” denildi.

TÜRKİYE’NİN SİHA’SINI DÜŞÜRDÜLER

Ankara’da yaşanan saldırı akabinde Türkiye etnik Kürtçülüğe karşı operasyon yapacağını duyurmuş ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Amerika’yı arada kalmaması konusunda uyarmıştı. Fidan’ın uyarısı sözlü karşısında Amerika Türk SİHA’sını düşürerek Hakan Fidan ve Erdoğan’a fiilen meydan okuyan bir cevap vermesi karşısında bu defa Fidan alttan alıcı bir açıklama yapmıştı.

ERDOĞAN’IN TEPKİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin SİHA’mızı düşürerek yaptığı saldırı fiiline karşılık, “Türkiye’ye ait bir SİHA’yı Suriye’de düşürecek kadar ferasetini kaybeden bir anlayış var. Biz seninle NATO’da beraber değiliz miyiz? Terörle mücadele eden bu ülkenin SİHA’sını nasıl düşürürsün? Görmedim, etmedim… Bunu nasıl söylersin?” diyebildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: