İnternet Sansürü Etrafında

İnternet’i karartmak “Dezenformasyon Çağı”nın en uç noktasıdır. Dezenformasyon Çağı ve “Dezenformatik Devrim”, kitle iletişim araçlarının gelişimi ile ortaya çıkmıştı, bugün Erdoğanizm “Dezenformasyon Devrimi”ne bir karşı devrimformunda ortaya çıkan internet’in kurtarılmış bölgesine -sayısı oldukça az olan, ancak buna nispetle küresel dezenformasyon devrimine karşı bir enformasyon hareketi başlatan ve böylece insanları yeniden politize eden “kurtarılmış bölge”ye- karşı savaş ilan etti.

Gerekçe, şimdilik seçimlere kadar yolsuzluk ile ilgili bilgileri halktan kaçırmak olarak gözüküyor. Evet, yakın dönemde yaşananlar gözönüne alınınca bu doğru olabilir. Ancak sadece yolsuzluğu perdeleme iddiası, Erdoğanizmin anayasal olarak demokratik gözüken bir ülkede uyguladığı internete sansür girişiminin “Dezenformasyon Devrimi” için ne derece büyük bir adım olduğunu saklamamalı, zira Erdoğan, geleceğin demokrasilerinin internet sansürünün öncülüğünü yapıyor. Üstelik bunu yaparken “Ailenizi porno’dan korumaya çalışıyorum” diyor. İlerleyen günlerde ileri kapitalist “demokratik dezenformasyon toplumlarında” buna benzer “çözüm önerileri”ni görebiliriz. Yani, tıpkı “Thatcher Dönemi  İngilteresi”nde olduğu gibi bir değişim-dönüşüm dönemine girmiş olabiliriz… Böylece “düşünce kuruluşları” bize internet sansürünün faydalarını anlatmaya başlayacaktır yakında… Hem de bütün dünyada…

Meselenin ikinci boyutu ise, RedHack ve Anonymous gibi hacker gruplarının, küresel sistemi tehdit eden büyük hacktivistfaaliyetlerinin yarattığı tehditdir. Anonymous ve RedHack’in birlikte hareket ederek İsrail’e yaptıkları siber saldırılar, bu tehdidin ne kadar büyük olduğunu hepimize gösterdi.

Söylenecek çok söz var; ama şimdilik son söz olarak şunları söyleyelim:

Küresel bir sansür dalgası geliyor… Ancak bu dev tsunami, küresel bir direnişi de beraberinde getirecektir!

#Direnİnternet

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: