Erdoğan’ın Tavrı Ne Olacak?..

Erdoğan’ın Tavrı Ne Olacak?..

Çoğunluğu Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayipler’den olan, aralarında Fidel Castro, Evo Morales ve Eduardo Galeano gibi isimlerin bulunduğu onlarca siyasetçi ve sanatçı, İsrail’in Filistin’e yönelik işgal girişimini, ABD’nin emperyalist politikalarını ve Avrupa Birliği’nin suskunluğunu kınayan bir bildiri yayınlayarak siyonist devleti boykot çağrısında bulundu.

“İnsanlığı Savunmak için Ağ” isimli örgüt tarafından yayımlanan bildiri, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ABD’li yazar Alice Walker, darbe sonucunda devrilen Honduras Devlet Başkanı Manuel Zelaya, Küba Devrimi’nin lideri Fidel Castro, Kübalı müzisyen Silvio Rodríguez, Uruguaylı yazar Eduardo Galeano, Macar asıllı Marksist düşünür István Meszáros gibi isimler tarafından imzalandı.

Evo Morales’in 30 Temmuz tarihinde İsrail’i “terörist devlet” ilan ederek ülkesiyle olan vize anlaşmasını iptal etmesinden esinlenen bildiri, “Filistin’i Savunurken” başlığını taşıyor. Bildiri, Filistin halkına yönelik, yerinden etme ve sömürgeci işgal yoluyla kurulan İsrail devletinin soykırımcı saldırısını kınarken, Filistin halkının İsrail’e karşı gösterdiği kahramanca direniş selamlandı.

Bildiride ABD’nin emperyalist politikalarına da değinildi. ABD’nin İsrail’i siyasi, ekonomik ve askeri olarak destekleyip ona arka çıktığına dikkat çekilirken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) de “olağanüstü hareketsizliğine” vurgu yapıldı. Açıklamada, Avrupa Birliği’nin suç ortaklığının da altı çizildi.

Erdoğan, daha düne kadar herkesi bir şey yapmamakla suçluyordu.

İşte, şimdi birileri çıkmış ve gerçekten bir şeyler yapmak üzere harekete geçmiş. Bakalım Erdoğan bu bir şeyler yapmak isteyenler arasına mı katılacak yoksa terörist çete İsrail’i lafta eleştirmeye, bağırıp-çağırmaya devam mı edecek.

Kaldı ki terör çetesi İsrail, Erdoğan’ın bağırıp çağırmalarının seçimden sonra biteceğini, yani bu bağırıp çağırmalarında samimi olmadığını, seçim çalışması yaptığını söylemekteydiler.

Erdoğan yine gaz mı aldı yoksa samimi miydi? Göreceğiz.

Bize göre, İsrail diye bir devletin varlığı dahi söz konusu olamayacağından, bu çerçevede Türkiye’nin ambargodan da öte İsrail’i tanımaktan vazgeçmesi ve bütün İslâm âlemi ile emperyalizme karşı bir şeyler yapmak isteyen dünyanın geri kalan ülkelerine liderlik yapması gereklidir. Türkiye’nin tarihi rolünü oynaması lafla değil, icraatla olur.

ADIMLAR HABER YORUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: