IŞİD’e Karşı Çakal Koalisyonu

IŞİD’e Karşı Çakal Koalisyonu

Baş terörist ve işgalci ABD’nin Dışişleri Bakanı Kerry, Irak Milli Cephesi’ne bağlı  IŞİD’e karşı NATO üyesi 10 ülkeyle ‘çekirdek koalisyon’ kurmaya çalıştıklarını söyledi.

 

Galler’de süren NATO zirvesinin en önemli gündem maddelerinden biri, IŞİD’in Irak’taki ilerleyişiydi. Birkaç haftadır hava operasyonları ile işbirlikçi Irak ordusu ve işbirlikçi peşmergelere destek veren işgalci ABD, Irak’a NATO desteğini “somutlaştırmak” için adım attı..

Kerry, ‘IŞİD’in toprak almasını engellemek için saldırmalı ve Irak ordusunu ve IŞİD’e karşı mücadele eden diğerlerini desteklemeliyiz” dedi. Ancak Kerry, NATO birliklerinin karaya ayak basmayacaklarının altını çizdi. Çünkü, karaya ayak bastıklarında başlarına nelerin gelebileceğini çok iyi biliyor.

Bölgede IŞİD’e karşı işgalci ABD’nin kurmak istediği koalisyonda ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Danimarka, AKP, Polonya, Kanada ve Avustralya var. Bu ülkelerin savunma ve dışişleri bakanları Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı bir strateji belirlemek üzere bir araya geldi.

 

Bunlar bize 2003 Irak’ın işgalini hatırlatıyor. İşgalci Amerika’nın arkasında “koalisyon güçleri” adı altında yavşak ülkelerin birlik olup Şehid Saddam Hüseyin’e saldırmışlardı. Aynı senaryo tekrar oynanmaya çalışılıyor.

 

ADIMLAR HABER

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: