ALMANYA’DA “ŞÜPHE” ÜZERİNE TUTUKLAMALAR SÜRÜYOR

ALMANYA’DA “ŞÜPHE” ÜZERİNE TUTUKLAMALAR SÜRÜYOR

Almanya’nın Köln ve Bonn şehirlerinde 3 müslüman şüpheli oldukları gerekçesiyle tutuklandı.

Karlsruhe Başsavcısı Kuzey Ren-Vestfalya bölgesinde “yabancı bir terör örgütüne üye oldukları” iddiası ile 3 kişinin tutuklandığını açıkladı. Tutuklamaların tam olarak hangi yerlerde olduğu açıklamada belirtilmezken, daha önce WDR Televizyonu tarafından bazı noktaların hedef gösterildiği ve bunun ardından Köln ve Bonn şehirlerinde tutuklanmaların gerçekleştiği ifâde edildi.

Dortmund şehrinde de bir kişinin tutuklandığı gelen haberler arasında.

Tutuklanan 3 kişinin 2013 yılında Suriye’de bulunmuş ve bir kaç ay sonra Almanya’ya geri dönmüş olmaları, tutuklamaların asıl gerekçesi. Şüphelilerin Almanya’da herhangi bir eylemde bulunmamaları biliniyorken, Federal Savcı, söz konusu Müslümanları Cunud el-Şam ve İslam Devleti üyesi oldukları gerekçesiyle tutukluyor.

Köln gazetesinin haberine göre “şüpheliler 25 ve 23 yaşlarında”. Yanlızca Suriye’de bulunmaları dolayısıyla tutuklanan Müslümanlar, çalıştıkları işyerlerinde gözaltına alındıktan sonra, 25 yaşındaki “şüpheli” helikopterle Karlsruhe şehrine getiriliyor ve burada kendisine tutuklama emri tebliğ ediliyor. 23 yaşındaki Müslüman genç ise zırhlı araçlar eşliğinde Karlsruhe şehrinde bulunan Hâkim karsısına getirilip tutuklanıyor.

Suriye’den dönenlere karşı sıkça görülen bu keyfî tutuklamalar Dinslaken-Lohberg, Mönchengladbach ve Herford şehirlerinde de görülmüştü. Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Ralf Jäger’in (SPD Partisi) “güvenlik makamlarının uyanıklık ve kararlılıkla bu tutuklamalara devam edilmesi gerektiğini” söylemesi, önümüzdeki günlerde, “şüpheler esas alınarak” daha geniş kapsamlı operasyonların yapılacağının işareti olarak kabul edilebilir.

Hatırlanacağı gibi, Paris’te gerçekleşen Charlie Hebdo Saldırısı’nın ardından başta Almanya olmak üzere, onlarca Avrupa ülkesinde Müslümanların evleri hiçbir hukukî gerekçe olmaksızın basılmış ve bazı Müslümanlar, yine “şüpheli” oldukları gerekçesiyle yargısız infaz edilerek, katledilmişti.

Avrupa Hükümetleri, gerçeği görmek yerine, gerçeğin kendi sınırlarına ulaşan dalgalarıyla uğraşmayı bırakmalı ve Sömürgeciliğin ve Terörün kaynağı olan ABD’nin suçlarına ortak olmamalı.

 

ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: