VEFATININ 32. YILINDA, SERDENGEÇTİ’YE RAHMET VE DUÂ

VEFATININ 32. YILINDA, SERDENGEÇTİ’YE RAHMET VE DUÂ

Yaşadığı dönemin sahici soydan dava adamlarından Osman Yüksel Serdengeçti, 32 yıl önce vefat etti. Hayatı kavgalarda, hapishanelerde, mahkemelerde geçmiş bu samimiyet heykelinin ardından, 31 yıldır, aynı samimiyetsiz ağızlardan malûmatfuruşluk taslanarak hakkında birkaç klasik cümle edilir.

Halbuki SERDENGEÇTİ ne sağcılığın bir figürü olacak kadar basit bir kişiliktir. Ne de sağcılığı “müslümanlık” zannedenler SERDENGEÇTİ’yi temsil ettiği mânayla anlayabilecek idrake sahiptir.

Serdengeçti bir neslin isyan çığlığıdır!

Tek parti döneminde milliyetçilik saflarında, 70’li yıllarda İslâmi mücadele saflarında milliyetçi mukaddesatçı kitlelerin ızdıraplarının, ideallerinin, heyecanlarının, samimiyetlerinin, halisiyetlerinin remzidir.

O bir iman, ahlâk, samimiyet ve aksiyon adamıdır. Dolayısıyla fikirleriyle değil, aksiyonuyla, kimsenin olmadığı yerde zulme karşı ben varım, haykırışıyla anılmalıdır.

Sağcı-muhafazakârlar onun fıkra tadında nükteleriyle değil,  ”Bizim sindiğimiz devirlerde o kahramanca öne atıldı” diyerek ve ancak utanarak hatırasına sahip çıkabilmeliydi.

Vefâtının 32. yılında Osman Yüksel Serdengeçti’ye rahmet ve duâ!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: