AVRUPA PATLAMAYA HAZIR BİR BOMBA

AVRUPA PATLAMAYA HAZIR BİR BOMBA

Almanya’nın güneybatı Eyaleti Baden-Württenberg’de 170 Mültecinin bulunduğu bir Mülteci Yurduna El Bombalı bir saldırı gerçekleşti.

Saldırı Villingen şehrinde dün gece saat 01.15’de yaşanandı.

Mülteci yurdunun bahçesine atılan El Bombasının fünyesi çekilmiş olduğu halde patlamaması büyük bir faciayı önlemiş oldu.

Geçen senede benzer bir olaya sahne olan Baden-Württemberg eyaletinde Şövenist Terör Hücrelerinin gittikçe aktifleştiği ve faşist saldırıların sadece Doğu Almanya ağırlıklı olmadığı, Ülkenin geneline yayıldığı artık su götürmez bir gerçek.

Her geçen gün farklı biçimleriyle artan saldırılar korkutucu boyutlara ulaşırken, Alman yetkililerin her gerçekleşen saldırı sonrasındaki ilk açıklamaları “Aşırı Sağcı bir saldırı olduğunu şu aşamada söyleyemeyiz!” yönünde.

Bu hadiseler, geçtiğimiz hafta Almanya başta Avrupa insanının içinde bulunduğu korku ve gerilim ortamını anlatmak adına kaleme aldığımız “Almanlar Silahlanıyor” ve “Alman Polisi Silah Depoluyor” haberlerimizin birer yankısı olarak görülebilir.

 

GERGİNLİK KAVGAYA DÖNÜŞTÜ

Diğer yandan Avrupa Birliği’nin son zamanlarda iç ve dış politikada aldığı kararlar, sadece AB’ye üye olmayan devletlerin değil üye devletlerine mensup halkları da rahatsız ediyor.

Artık Avrupa’nın geneline yayılan Avrupa Birliğine karşı protesto yürüyüşleri, Sağ ve Sol örgütlenmeleri radikalleştirmeye doğru hareketlendirirken, iç hesaplaşmaları da beraberinde getiriyor.

Medya’da yer bulmayan fakat Sağ ve Sol platformların oluşturduğu lokal haber sitelerinde rahatlıkla görülebilen meydan okuma ve tehtitler, durumun boyutunu ve bu kesimlerin büyük bir hesaplaşmanın eşiğinde olunduğunu gözler önüne sererken, dün Yunanistan’da yaşanan bir olay bunun habercisi.

Yunan aşırı sağcı “Golden Down” Partisinin bir toplantısına katılan 12 Alman şövenisti, aşırı sol bir grup Yunan’ın takibine alındıktan sonra yemek için oturdukları bir restoranda saldırıya uğradı.

Yunan Medyasında 25 kişi oldukları belirtilen solcu grup ani bir baskınla 12 faşist Almanın üzerine sandalye, bıçak ve masalar fırlattıktan sonra, tekme tokat kavga başladı.

Bir Almanın çok ağır şekilde yaralandığı kavga sonrasında 4 Almanın hastanede tedavi altında olduğu, geri kalanlarında hafif yaralandığı bildirildi.

Her zaman olduğu gibi Almanya’yı Avrupa’nın genel durumunu izlediğimiz bir prototip olarak gördüğümüzü ve aslında Avrupa halklarının genelinde yaşanan silahlanma hareketliliği ile birlikte, ideolojik formata sahip olan örgütletin de tetikte olduğunu bildirmek durumundayız.

Tarihi sürece ve gerçeğine bağlı olarak 1. ve 2. Dünya Savaşlarının çıkış noktası olan Avrupa kıtasının bu durumunu elbette bir sürpriz olarak görmüyoruz.

Avrupa insanı, kendi devletlerinin Amerikan politikalarına esir düşüp Ortadoğu’da yaktıkları 3. Dünya Savaşı ateşinin tamamen farkında olarak, İslam Mücahidlerinin istedikleri an istedikleri karşılığı verebileceklerini ve bu çerçevede Avrupa ülkelerini vurabilecek durumunda olduklarını biliyorlar.

Bütün bunlarla beraber Mülteci akını da süreci hızlandırıyor.

 

“UZAK” YAKINLAŞTI

Avrupalı, uzaktan keyifle izlediği İslâm Coğrafyası’na gerçekleşen Haçlı Seferi’nin sonuçlarıyla hesaplaşma öncesi kendi içerisinde bir hesaplaşma da yaşayabilir. Gerek sağ-sol kavgası, gerek Fransız Adalet Bakanı’nın istifası, gerekse son üç yıldır artan Avrupa Birliği’nin dağılma süreci bunun işaretleri…

Diğer yandan çeşitli görünüşleriyle gün yüzüne çıkan bu gerilimin “kopma noktası”na gelmeden dönüştürülebilmesi, artık pek mümkün görülmüyor Avrupalı “analistler” tarafından.

Özetle içinde bulunduğu bu korku ve gerilim, Avrupa kıtasında bir sabah tutuşup büsbütün yayılacak “patlamaya hazır bir bomba” havası vermekte.

ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: