AKAR’I EL PENÇE DİNLEMİŞLER!..

AKAR’I EL PENÇE DİNLEMİŞLER!..

Hafta sonu Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 14 ülkenin genelkurmay başkanının katılımıyla “DEAŞ ile Mücadele İttifakı Toplantısı” yapıldı.

Toplantıdan fotoğraflar var; Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın ABD’li yetkililerle yaptığı görüşmelere dair.

İktidarın Akşam Gazetesi haberi “Akar’dan DEAŞ dersi” başlığıyla verip, “Riyad’daki DEAŞ toplantısına katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, ABD’liler başta olmak üzere muhataplarına Fırat Kalkanı’nı anlatıp, kararlılık mesajı verdi” demiş.

Fotoğraf altına da şunu yazmış:

“ABD’nin CENTCOM Komutanı Joseph Votel ve beraberindekiler Orgeneral Akar’ı el pençe dinledi.”

Vay, vay, vay!..

Önce kim bu Votel, onu hatırlatalım:

Geçen 22 Mayıs’ta Suriye’de PYD/YPG’nin kontrolündeki Rojava bölgesine en üst düzeyde ziyarette bulunan zat. Tam 11 saat kaldı, “PKK’yı Akdeniz’e inme sözü verdiği” öne sürüldü.

Oradan da doğruca Ankara’ya gelip, dönemin Genelkurmay 1. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.

Votel’in daha önemli özelliği şu:

15 Temmuz darbesinden sonra “Darbe girişiminin ardından ABD Ordusu’nun Türk Ordusu’ndaki birçok yakın müttefikinin hapse konduğunu” söyledi.

Erdoğan da bu zata şöyle tepki gösterdi:

“İşte bir tanesi, ne yazık ki, Amerika’da aynı zamanda önemli bir makamda olan general veya amiral kalkıyor, ‘İrtibat halinde olduğumuz, görüşme halinde olduğumuz üst düzey komuta kademesinde olanlardan içeri alınanların olduğunu görüyorum, duyuyorum.’ bunu söylüyor. İnsan biraz sıkılır ya, insan biraz sıkılır. Bunun kararını vermek senin haddine mi? Sen kimsin? Bir defa haddini bileceksin, kendini bileceksin. Sen benim ülkemdeki yapılan bir darbe girişimine yönelik kalkıp bu darbe girişimini püskürten bu devlete teşekkür edeceğine, demokrasi adına teşekkür edeceğine, tam aksine darbecilerin yanında yer alıyorsun. Zaten darbeci senin ülkende, darbeciyi senin ülkende zaten besliyorsunuz, bu zaten ortada. Benim milletimi asla inandıramazsınız, milletim şu anda bu tezgahın içinde olanları da biliyor ve bu açıklamalarla da kendinizi açığa çıkarıyorsunuz, açığa veriyorsunuz. Türkiye bu oyunlara gelmeyecek.”

İşte Akar’ı “el pençe dinlediği” öne sürülen Votel bu.

Yorum yok!..

Asıl meseleye gelince; Adından belli, Riyad’daki toplantının yegâne amacı “DEAŞ’le mücadele”….

Milletimize, Fırat Kalkanı’nın esas amacının PYD-YPG’nin önünü kesmek olduğu söylenmemiş miydi?

Öyle girdik, şimdi sadece DEAŞ’le mücadeleyi konuşuyoruz.

Riyad’daki toplantının sonuç bildirisine de bakalım.

Bildiride, katılımcı ülkelerin Türkiye tarafından Suriye’de terör örgütü DEAŞ’e karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı’na destek verdiği belirtilerek, “Toplantıya katılan ülkeler, terör örgütü DEAŞ’ın yok edilmesi çabalarını sürdürme ve her ülkenin DEAŞ’a karşı uluslararası mücadeleye gücü nispetinde katılmada mutabık kalındı” denildi.

DEAŞ’la başlayan bildiri, DEAŞ’la bitiyor.

PYD/YPG’nin ise “p”si bile yok.

Bu tablo, kimin kimi “el pençe dinlediğini” göstermiyor mu?

Müyesser YILDIZ

Kaynak: Fecebook/MuyesserYildiz

 

15977622_1451255298248803_3638796904315427498_n (1)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: