MARAŞ’TA ESNAF KEPENK KAPATIP ŞEHRİN ANA ARTERİNİ KESTİ

MARAŞ’TA ESNAF KEPENK KAPATIP ŞEHRİN ANA ARTERİNİ KESTİ

MARAŞ’TA ESNAF KEPENK KAPATIP

ŞEHRİN ANA ARTERİNİ KESTİ

Maraş’ta esnaf bugün yaptığı eylemle patlama noktasına geldiğini ortaya koydu.

Uzun bir süredir derin bir ekonomik krizle boğuşan esnaf, en sonunda kepenk kapatıp yol keserek meydanlara döküldü.

Kendileriyle konuştuğumuz esnaf kardeşlerimiz, “Akşam eve gidip haberleri dinleyince ülkede her şeyin yolunda olduğu vehmine kapılıyoruz, sabah işe gelip dükkânı açınca borçları nasıl ödeyeceğimizi düşünmekten akşamı zor ediyoruz!” diyerek dertlerini ortaya döktüler.

“Hükümet referandumdan önce esnafa kredi vereceğini söylemişti, o da fos çıktı. Bize kredi alabilirsiniz dediler, bankalara gittik, bankalar bizi süründürdü, günlerce git gel yaptırdılar, bir şey çıkmadı.” diye devam ettiler.

Esnafın genel durumu bu iken şehrin merkezi noktası olan Kıbrıs Meydanı ve Trabzon Caddesi’nde devam eden yayalaştırma ve düzenleme çalışmaları, esnafın zaten kesat giden işlerine tuz biber ekmiş oldu. Zaten dayanma gücü kalmayan esnaf, birkaç aydır devam eden bu çalışmalar sırasında daha da zor duruma düşüp artık tamamen dayanamaz hâle gelerek, en sonunda kepekleri kapatıp şehrin kilit noktası olan Kıbrıs Meydanı ve Trabzon Caddesi’ni işgâl etti.

Olay yerine intikal eden polis kuvvetleri esnafın dertlerini yetkililere ileterek, Belediye yetkilileri ile esnaf arasında bir toplantı ayarlanmasına tavassut etti ve böylece eylem neticelenmiş oldu.

Kapalı Çarşı’da düzenlenen toplantıda, Belediye yetkilileri esnafın istekleri doğrultusunda projede değişiklikler yapılacağı sözünü vererek esnafı sakinleştirebildi.

VERİLEN VE TUTULMAYAN SÖZLER

Sarayaltı Caddesi’nin genişletilmesi projesi kapsamında yapılmakta olan istimlâkler esnasında bir hırdavatçı esnafı kardeşimiz, dükkânının kamulaştırılma bedeli olarak teklif edilen on küsur bin liralık meblağı kabul edemeyeceğini söyleyince yıkımlar başlayamamıştı. Bunun üzerine devreye giren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç’un, o esnaf kardeşimize elli bin lira teklif etmesi üzerine bu teklifi kabul eden hırdavatçı, dükkânı boşaltmış ve kendisine vaat edilen parayı almak üzere belediyeye müracaat ettiğinde vaat edilen elli bin lira değil, ilk teklif edilen on küsur bin liralık meblağ kendisine ödenmişti. “Söz senettir” ilkesince, Belediye Başkanı’nın sözüne inanan ve bu söz üzerine dükkânı boşaltan esnaf kardeşimiz… Ve şimdi oradaki kamulaştırma problemleri sebebiyle açılan davalar vs… Yıkımına başlanan birkaç dükkân ile yol genişletme projesi güyâ başlamış oldu. Tabi bu proje kapsamında yıkımı söz konusu olan tarihi eserlerin akıbeti ile ilgili olarak verilecek kararların ne olacağı da işin cabası…

Maraş’la ilgili bir kamulaştırma ve kentsel dönüşüm hikâyesi de Tekke semtinde yaşanıyor. Orasını da bir başka sefere yazarız inşallah.

Temel problem, ülkedeki ekonomik gidişatın gittikçe daha da kötüye meylediyor oluşu. Yoksa esnaf birkaç aylık bir çalışmaya katlanmaz değil de işler zaten kötü olup bir de üstüne bu çalışmalar eklenince mesele tahammül edilemez boyutlara ulaşmış oldu.

Bunun da üzerine şehirde herkesin dilden dile yaydığı yolsuzluk, haksızlık şayiaları da var ki…

Niye dilden dile yayılıyor?

Çünkü kimse yazmaya cesaret edemiyor.

Örnek olması bakımından, çok üst düzey partilinin yakını olan bir şahıs, gözüne kestirdiği bir yeri işgal eden kişiyi FETÖ üyesi diye ihbar ediyor. O kişinin işten uzaklaştırılması üzerine çok üst düzey yetkilinin torpiliyle bu iftiracı şahıs o işe alınıyor…

Hemen her gün bu türden haberler kulaktan kulağa yayılmaya devam ediyor.

ADIMLAR MARAŞ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: