CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANI: 28 ŞUBAT DOSYALARI İNCELENMELİ

CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANI: 28 ŞUBAT DOSYALARI İNCELENMELİ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, 28 Şubat yargılamaları hakkında, “Bununla ilgili yapılacak olan şey dosyaların tekrardan gözden geçirilmesidir. Bununla ilgili Adalet Bakanlığının bir hazırlığı var.” dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Fuat Sezgin dersliklerinde “Türkiye’de Darbeler, Anayasalar ve Siyaset” temasıyla gerçekleştirilen konferansa katılarak öğrencilere hitaben bir konuşma yaptı.

Konuşmasının ardından İLKHA muhabirinin sorusuna Zengin, şu yanıtı verdi:

“Aslında bir şey yapılmıyor değil. Bu konuyla ilgili bir çalışma var. Tabii bu da paylaşılacak. Hukukçu olduğum için bu konulara sık sık gündemimize alıyoruz. Daha önce tarafların olduğu bir ortamda televizyonlarda bu konuyu konuştuk. Bence bunun bir kaç ayağı var. Birincisi özellikle 28 Şubat ile alakalı devam eden 28 Şubat’ın kendi davasıdır. Yani 28 Şubat’ı yapanlarla ilgili dava devam ediyor. Bunların içerisinde 90’a yakın yargılanan isim var. Dava süreci devam ederken hayatını kaybedenler de var. Bunlarla ilgili çok ağır cezalar isteniliyor. Ben bunu önemsiyorum. 28 Şubatla ilgili özellikle darbeci askerlerle ilgili yapılan yargılama sürecinin nihayete erdirilmesini ben çok önemsiyorum. Ama diğer taraftan o dönemde darbeye hazırlık olması açısından hayatları karartılan çok genç yaşta gerçek manada suçlarının ne olduğu belli olmadan hapse konulanlar, 10-20 yıl hapis yatan sonra çıkanlar var.”

“Bununla ilgili yapılacak olan şey dosyaların tekrardan gözden geçirilmesidir”

Yargı ile ilgili verilmiş bir kararı kendiliğinden ortadan kaldırma şansının olmadığını vurgulayan Zengin, “(Kararları) KHK ile ortadan kaldırma gibi bir şansımız yok. Ama bununla ilgili yapılacak olan şey dosyaların tekrardan gözden geçirilmesidir. Bununla ilgili Adalet Bakanlığı’nın bir hazırlığı var. Bir çalışma içerisindeler. Eminim ki çalışmasını tamamlandığında bu dosyalar tek tek gözden geçirilecektir. Çünkü siz sadece ve sadece o hakimin ihraç ettiğiniz için onun verdiği bütün kararları ortadan kaldıracak olursanız bir kaos ortaya çıkar. Bundan dolayı bununla ilgili verilen kararları nasıl gözden geçirileceğine dair bir hazırlık aşaması var. En nihayetinde Adalet Bakanlığımız bu konuyla ilgili çalışmasını yapacaktır. Şunu çok net olarak söyleyebilirim ki Adalet Bakanlığı bu mağduriyetlerin farkındadır ve konuyla ilgili olarak nasıl doğru bir yöntem uygulanabilir, yargının bağımsız bir şekilde hüküm vermesinin önüne geçilmeksizin, buna halel getirmeden ama bu mağduriyetleri kaldırmak adına ne yapılabilir gibi çalışmaları var.” dedi.

Biz de bu çalışmaları yakından takip etmeye devam ederken hatırlatalım ki, geç kalan adalet, adalet değildir.  Bu çalışmalarda artık gecikmeye tahammül kalmadı ve savsaklama algısı oluşmaya başladı.

Adımlar HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: