HER MESELENİN TEMELİNDE AHLÂK PROBLEMİ

HER MESELENİN TEMELİNDE AHLÂK PROBLEMİ

Güçlünün haklı olduğu, haklının ezilip horlandığı bir toplum hâline geldik. Haksızlık, adaletsizlik yöneticilerden başlayarak halk arasına da sirayet etmiş durumda. “Torpil, rüşvet, bizden, bizim partiden” gibi hak hukuk dışı işler, halk arasında adaletsizliği yaymış, bütüncüllüğe zarar vermiş durumda. İnsanlar, artık sorunlarını çözmek için, herhangi bir makama başvurmadan önce, parti torpili arıyorlar, torpili olan rüşveti veren otomatik olarak haklı oluyor. İşte tam bu noktada halk arasında adaletsizlik zuhur ediyor, insanların arasında bozgunculuk yayılıyor maalesef.

Geçtiğimiz günlerdeki yazılarımızda meraların azalması konusunda istatistikleri vermiştik. Son yıllarda mera alanları ciddi bir şekilde daralmış durumda, torpili bulan hayvan otlaklarını kiralama yöntemi veya başka bir şekilde zimmetine geçiriyor. Resmi işgâllerin dışında bir de köy muhtarlarının veya köylerde, filmlerde görmeye alışık olduğumuz şer tiplerin işgâlleri var. Büyük şehir yasasıyla birlikte anlamını yitiren köylerde, insanlar, düğününde, cenazesinde birlikte olduğu komşularını hayvan beslediği için şikâyet eder oldular! Halk gammazcılığa, hasede, fesada, komşuluk hakkına riayetsizliğe, hatır gönül, kadir kıymet bilmezliğe ve sonuçta bozgunculuğa itildi.

Türk filmlerinin şer köylü ve münafık muhtar tipleri, mera alanlarını zeytinliğe veya sürerek tarlalara dönüştürüp fuzulî işgâl ediyorlar. Mera alanları ciddi şekilde yağmalanıyor. Bu konuda Türkiye’nin her yerinden şikâyetler, yakınmalar geliyor. Sorunun gündeme gelmesi konusunda yardım istiyor yetiştiriciler; maalesef sorunun çözüm merciinden umutlarını kesmişler. Yağma düzeninde sorunlar çözülmüyor, ganimetler bölüşülüyor…

Bir iki gün önce, böyle bir sorunla karşı karşıya kalan bir kadın yetiştirici ile görüştüm… 4 koyun ile başlayıp 100 koyun sayısına ulaşan bu başarılı hanım kardeşimizin hayvanlarının, evinin hemen dibindeki meraya girişi köy muhtarı ve şer tipler tarafından zorbalıkla engelleniyor. “Derenin üst tarafında su içen kurt, derenin alt tarafında su içen kuzuyu, suyu bulatmakla suçluyor”…

Bugün yaşanan bereketsizlikte, sağlıklı ve ucuz gıdaya ulaşamamakta bizlerin hiç mi kabahati, kusuru yok! Allah Teâlâ Kur’ân’da “başlarınıza gelenler, ellerinizle yaptıklarınızdan dolayıdır” diyor.

Yine Kur’ân’da ” “Allah bir kavmi değiştirmez, onlar kendi nefislerindeki hâli değiştirmedikçe.” buyruluyor.

Ve yine şöyle buyruluyor;

“Şüphesiz Allah, size emanetleri ehline (sahiplerine) teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğinizde adaletle hükmetmenizi emrediyor. Bununla Allah, size ne güzel öğüt veriyor!.. Doğrusu Allah, işitendir, görendir”

Şimdi oturup, kendimizi hesaba çekelim bir kere de…

Ejder Hüseyin ÇETİNKAYA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: