SARI YELEKLİLER’DEN 30. PROTESTO

SARI YELEKLİLER’DEN 30. PROTESTO

Fransa genelinde onbinlerce Sarı Yelekli, 8 Haziran Cumartesi günü 30. kez Cumhurbaşkanı Macron’un neo-liberal politikalarını protesto etmek ve istifasını istemek üzere sokaklardaydı.

Başkent Paris, Strazburg ve Montpellier başta olmak üzere birçok şehirde protestolar gerçekleştiren Sarı Yelekliler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar gerçekleşti.

Geniş anlamda bilgiye ulaşmakta zorlandığımız ve sanki yayın yasağı getirilmiş gibi Avrupa basınında neredeyse hiç yer almayan protesto gösterileriyle ilgili lokal haber sitelerinden edindiğimiz bilgilere göre Paris’in kuzeyinde bulunan Seine-Sent-Denis kasabasında Fransız güvenlik güçleri Sarı Yelekliler’in yürüyüşünü engellemek istedi ve bunu üzerine çatışmalar meydana geldi. Yüzlerce Sarı Yelekli’nin gerçekleştirdiği protesto yürüyüşünde en başta sıklıkla ellerde havalanan Filistin Bayrakları dikkat çekti.

Bu Cumartesi Almanya’nın Başkenti Berlin ve Dortmund şehirlerinin yanı sıra sürpriz bir şekilde İsveç’de de Sarı Yelekliler sokaklara çıktı.

Almanya’nın Başkenti Berlin’de onlarca Sarı Yelekli Meclis Binası önünde halka seslenirken, Dortmund şehrinde de onlarca kişi ellerinde Almanya, Hollanda ve Fransa bayrakları taşıyarak yükselen vergiler, yanlış politikalar ve değişen iklim şartları üzerine protesto yürüyüşleri gerçekleştirdi.

İsveç’de Sarı Yelekliler’in yine aynı mevzuları konu edinerek sokağa çıkmış olması, Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği üyesi diğer ülkelerde paniğe yol açtı.

Gelişmeleri, küresel çeteye karşı yaklaşmakta olan ve yeni çağ diliyle “Global” halk hareketlenmelerinin ayak sesleri olarak belirtebiliriz. Kıtalar çapında devrimlerin…

 

Nihan ÖZTÜRK – 11 Haziran 2019

Fransa – Seine-Sent-DenisBir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: