SARI YELEKLİLER PROTESTOSU VE ALMAN POLİTİKACININ ÖLDÜRÜLMESİ

SARI YELEKLİLER PROTESTOSU VE ALMAN POLİTİKACININ ÖLDÜRÜLMESİ

15 Haziran Cumartesi günü 31. kez sokağa çıkan on binlerce Sarı Yelekli, aşırı sıcak havaya rağmen gün boyu Cumhurbaşkanı Macron’u, yüksek vergileri, düşen hayat kalitesini ve Avrupa genelinde zorla hüküm sürdürülmek istenilen Amerikancı neo-liberal politikaları sert bir şekilde protesto etmeye devam etti.

 

Geçen hafta sizlerle paylaştığımız haberde yaptığımız “Neo-liberalizm” vurgusunun ardından 12 Haziran Salı günü İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen Uluslararası Çalışma Konferansı’nda (İLO) konuşan Macron, küreselleşmeye ve neo-liberlizme karşı açıklamalarda bulunarak, kapitalizmin tekrar izah edilmesi gerektiğine dair enteresan tekliflerde bulundu. Avrupa Parlamento seçimlerinde ikinci güç olarak sağcıların çıkmasına da değinen Macron, Sarı Yelekliler’den yediği tokatın etkisiyle olacak ki Avrupa kamuoyu tarafından “Macron kripto Marksist mi?” sorusuna muhatap tutuldu. Birleşmiş Milletler’i de eleştiren Fransa Cumhurbaşkanı, konuşmasında, “Şu ân 1944 yılında olduğu gibi bir savaş yılındayız” dedi.Başkent Paris ve Sarı Yelekliler’in kalelerinden olan Toulouse ve Bordeaux şehirleri başta olmak üzere Fransa genelinde protesto gösterileri düzenlendi.

 

Paris’te Fransız güvenlik güçleriyle yaşanan kanlı çatışmalarda karşılıklı yaralanmalar gerçekleşirken 17 Sarı Yelekli tutuklandı.

 

Toulouse şehrinde ise Fransız polisi aşırı güç kullanarak kendi halkına duyduğu nefreti açığa vurmuş oldu. Cumartesi günü yaşanan olayda bir kahvehaneye sığınan Sarı Yelekliler’in üzerine orantısız gaz sıkıldı ve kahvehane tamamen gaz doldu. 

İnsan hayatına mal olabilecek bu hareket, Macron’un canavarlaştığı ve Sarı Yelekliler’in bitmez tükenmez enerjilerine karşı duyduğu korkudan ötürü olabileceği Avrupa kamuoyunda tartışılan konular arasında.

 

Son aylarda daha çok yetkiyle donatılan Fransız polisinin artık hiç çekinmeden ve daha çok gaz bombası ve plastik mermi sıkmaya başlaması Sputnik’in internet sitesinde dile getirildi. Buna göre Haber Ajansı AFP’nin bir raporuna göre Sarı Yelekliler’in Kasım 2018’de ilk protesto gösterilerinin başladığı tarihten itibaren atılan gaz bombası ve plastik mermilerde muazzam bir artış olduğu belirtildi. 2017 yılında halka sıkılan 19.000 adet gaz bombası sayısı 2018 yılında yüzde 203 artmış.

 

Cumartesi günü Almanya ve diğer bazı Avrupa ülkelerinde küçük çaplı da olsa, artık her hafta gerçekleştirilen protesto gösterileri devam etti.

 

ALMANYA’DA POLİTİKACI ÖLDÜRÜLDÜ

 

Almanya’nın Hessen eyaletine bağlı Kassel şehrinde CDU Milletvekili (Hrıstiyan Birliği Partisi) ve ve Kassel yönetim başkanı 65 yaşındaki Walter Lübcke 2 Haziran Pazar günü evinin terasında yakın mesafeden kafasına sıkılarak öldürülmüş olarak bulunmuştu.

 

Euronews’den edindiğimiz bilgilere göre Almanya’da şok havası meydana getiren olaydan sonra Alman yetkilileri açıklamalarda bulunmaya başlayarak Walter Lübcke’nin mülteci politikaları yüzünden sürekli ölüm tehditleri aldığı bildirildi. Verilen bir başka bilgide, Lübcke’in aşırı sağcı silâhlı örgütler tarafından infaz edilmiş olabileceği bildiriliyor. Fakat cinayet bugüne kadar aydınlatılmış değil.

 Nihan ÖZTÜRK – 17 Haziran 2019

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: