ABD ÜSSÜNE SALDIRI, ŞİÎ MİLİSLER ARASINDA BÖLÜNMEYE Mİ İŞARET?

Geçtiğimiz haftalarda ABD’nin Suriye’de bulunan Al-Tanf üssüne bir iha saldırısı gerçekleşmiş ve bu saldırıyı İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü’nün bir uzantısı olan Irak merkezli Tashkeel Al-Warathin adlı bir grup üstlenmişti.

Örgüt saldırı sonrası yaptığı yazılı açıklamada, “Kimse operasyonlarımızı durduramaz, bölgedeki Amerikan işgali karşısında rehavete kapılmaması konusunda uyarıldık. Sesimizi Harfini dinlemeyen herkes, silahlarımızın mermileri önünde diz çökecektir. Amerikan işgalinin Irak’taki faaliyetlerini merkez aldığı Suriye çölündeki “Tanf üssü”’e saldırıyı üstleniyoruz” denildi. Bu saldırının arkasındaki düşünce ise ABD’nin Irak’taki yayılmacılığının önüne geçilmesi olarak ifade ediliyor.

Bu saldırı öncesi Irak’ta Şii koalisyonun başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ABD’nin ülkeden çekilmemesini istemiş ve askeri ilişkilerin devamı arzuladığına vurgu yapmıştı. ABD’nin ülkede askerleri eğitmesine belli bi süre daha devam edilmesinin önemine vurgu yapmıştı Sudani.

Bu açıklama ile birlikte Asa’ib Ehl al-Hak adlı diğer bir direniş grubu ise Irak Başbakanı Sudani’yi seçim boyunca desteklemiş ve ABD açıklamasından sonra da hiçbir tepki ortaya koymamıştı. Asa’ib Ehl al-Hak’ın operasyonlarında İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü ile de çok sağlam bağları olsa da finanse edildiği merkezin Irak devleti olduğu bilinmektedir.

Tashkeel Al-Warathin’in ABD üssüne saldırması ise Sudani’nin bu açıklamları ve Asa’ib Ehl al-Hak’ın tepkisizliği üzerine geldi. Analizciler ise bu durumu iki Şii grup arasındaki ayrışmanın önemli bir parçası olarak görüyor.

Ortadoğu Haber hadiseyi böyle haberleştirmiş.

Hadise, bütün dünyada her kesimin kendi içinde ayrışmasına, gerçeklerle sahtelerin ayrışmasına dair bir veri olarak okunmalı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: