İKİ YÜZLÜ AB, ABD HEGAMONYASINA HİZMET EDİYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği yetkililerinin Ukrayna-AB zirvesinden sonraki açıklamalarının, Avrupa Birliği’nin bir zamanlar üzerine inşa edildiği ilkeleri tamamen geçersiz kıldığını, söylenenlerle yapılanların birbiriyle çeliştiğinin altını çizdi.

Sözcü Zaharova, Brüksel yetkililerinin Kiev’de düzenlenen Ukrayna-AB zirvesinin ardından yaptıkları açıklamaları değerlendirdi.

Zaharova, “3 Şubat’ta Kiev’de gerçekleşen etkinlik, Avrupa Birliği’nin Rusya’yı zayıflatmak ve ABD ile NATO’nun hegemonik emellerine hizmet etmek için Kiev’deki neo-Nazi rejimini pervasızca desteklemeye devam ettiğini bir kez daha gösterdi” dedi.

Bu eylemlerin Avrupa Birliği’nin bir zamanlar üzerine inşa edildiği ilkeleri tamamen geçersiz kıldığına vurgu yapan Zaharova, “Avrupa Birliği, aday ülkeler için belirlediği şartlarını ihlal ederek Ukrayna’ya bir Avrupa perspektifi vaat ediyor ve bir ‘değerler topluluğu’ deklere ederek, Ukrayna’da muhalefetin bastırılmasını, ifade özgürlüğünün ihlal edilmesini, dil ve inanç haklarının ihlal edilmesini destekliyor. AB, aynı zamanda, zirvenin ardından yaptığı açıklamada, ‘azınlıklara mensup kişilerin haklarına tam saygı gösterilmesi taahhüdünü’ yeniden teyit ediyor” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: