BAŞKAN PUTİN’İN 9 MAYIS’TA ZAFER GÜNÜ MÜNASEBETİYLE YAPTIĞI KONUŞMA

Rusya’nın saygıdeğer yurttaşları!

Değerli gaziler!

Yoldaş karacılar ve denizciler, erbaşlar ve astsubaylar, asteğmenler ve teğmenler!

Savaşçılar ve komutanlar; özel askeri harekâta katılanlar!

Zafer Günü’nüzü kutluyorum!

Bayramınız kutlu olsun! Anavatanı savunarak isimlerini yücelten ve ölümsüzleştiren babalarımızın, büyükbabalarımızın ve büyük büyükbabalarımızın onuruna. Ölçüsüz yiğitlik ve devasa fedakârlıklar pahasına insanlığı nazizmden kurtardılar.

Bugün uygarlık bir kez daha tayin edici bir dönüm noktasında bulunuyor. Vatanımıza karşı gene gerçek bir savaş açıldı, ama biz uluslararası terörizmi geri püskürttük, Donbass’ın çocuklarını savunacağız, güvenliğimizi sağlayacağız.

Bizim için, Rusya için, ne batıda ne doğuda dost olmayan, düşaman halklar var. Gezegendeki insanların mutlak çoğunluğu gibi biz de geleceği barışçıl, hür ve istikrarlı görmek istiyoruz.

Her üstünlük ideolojisinin tabiatı gereği iğrenç, canice ve ölümcül olduğunu düşünüyorum. Ama batılı küreselleşmeci elitler bugün de eskisi gibi kendilerinin münhasır olduklarını iddia ediyor, insanları birbirine düşürüyor ve toplumları bölüyor, kanlı çatışmalar ve darbeleri provoke ediyor, nefret, rusofobi, saldırgan milliyetçilik ekiyor, aile değerlerini, insanı insan yapan geleneksel değerleri yok ediyorlar. Ve bütün bunlar halklara kendi iradelerini, kendi hukuklarını, kurallarını, özünde ise soygun, şiddet ve baskı sistemini dikte etmek, dayatmak için.

Öyle görünüyor ki nazilerin delice dünya egemenliği iddialarının hangi sonuca yol açtığını unutmuşlar. Bu canavarca, mutlak kötülüğü kimin ezdiğini, kimin toprağı için ayağa kalkıp bir duvar olduğunu ve Avrupa halklarının kurtuluşu uğruna kendi hayatlarını kimin esirgemediğini unutmuşlar.

Sovyet askerleri anısına dikilen anıtları bir dizi ülkede acımasızca ve soğukkanlılıkla yıkmakta, büyük komutanların heykellerini indirmekte, gerçek anlamda bir nazi ve işbirlikçisi kültü yaratmakta olduklarını ve gerçek kahramanların hatırasını silmeye ve onlara karaçalmaya çalıştıklarını görüyoruz. Muzaffer bir kuşağın başarılarına ve kurbanlarına yapılan bu saygısızlık, Rusya’ya yeni bir sefer için açıkça ve alaycılıkla hazırlanmış, bunun için bütün dünyadan bu neonazi pisliğini toplamış olanların işledikleri suçtur, gizlemeksizin güttükleri rövanşizmdir.

Hedefleri, ve bunda yeni bir şey yoktur, ülkemizin dağılmasını ve yok olmasını sağlamaktır, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuçlarının üzerini çizmektir, küresel güvenlik ve uluslararası hukuk sistemini tamamen yerle bir etmektir, bütün egemen gelişme merkezlerini boğmaktır.

İfrada varan hırslar, kibir ve müsamahakârlık kaçınılmaz olarak trajedilere dönüşür. Ukrayna halkının bugün yaşadığı felaketlerin nedeni tam da budur. Bu halk, bir devlet darbesinin ve batılı efendilerin onun üzerinde meydana gelen cani rejiminin, onların zalim, bencil planlarının hayata geçirilmesinde bir pazarlık kozu haline geldi.

Biz Rusya’da yaşayanlar için Anavatan savunmacılarının hatırası kutsaldır, biz bu hatırayı yüreklerimizde saklıyoruz. Direnişin nazizmle yiğitçe çarpışan katılımcılarına, ABD, Britanya ve diğer devletlerin müttefik ordularının askerlerine borcumuzu ödüyoruz. Çin askerlerinin Japon militarizmine karşı mücadeledeki başarılarını hatırlıyor ve onurlandırıyoruz.

Eminim: ortak tehditle mücadele yıllarındaki dayanışma, ortaklık tecrübesi, paha biçilmez mirasımızdır. Güven ve güvenliğin bölünmezliği, bütün ülkeler ve halkların kendi yolunca ve özgürce gelişmesi için eşit imkânların sağlanması ilkeleri üzerine kurulu daha adil, çokkutuplu bir dünyaya doğru geri dönüşü olmayan hareketin kuvvet kazandığı tam da şu anda güçlü bir dayanak noktasıdır.

Bugün burada, Moskova’da, Bağımsız Devletler Topluluğu liderlerinin toplanmış olması çok önemli. Bunda atalarımızın başarısına minnet tutumu görüyorum: onlar birlikte dövüştüler ve birlikte kazandılar: SSCB’nin bütün halkları ortak zafere katkıda bulundular.

Bunu her zaman hatırlayacağız. Savaşın hayatlarını koparıp aldığı herkesin aydınlık hatırası önünde, oğulların, kızların, babaların, anaların, dedelerin, kocaların, eşlerin, kardeşlerin, kızkardeşlerin, yakınların, dostların hatırası önünde başlarımızı eğeceğiz.

Bir dakikalık saygı duruşuna çağırıyorum.

Rusya’nın saygıdeğer yurttaşları!

Vatanımızın kaderi için tayin edici olan muharebeler daima vatan savaşları, halk savaşları, kutsal savaşlar olmuştur. Atalarımızın vasiyetine sadığız, onların harpteki, emekteki ve manevi başarılarının yüksekliğine layık olmak ne demektir, derinden ve açık seçik biliyoruz.

Özel askeri harekâta katılanlarla, ön saflarda dövüşenlerle, ateş altında cepheyi koruyan, yaralıları kurtaran herkesle gurur duyuyoruz. Şu an sizin askeri çalışmanızdan daha önemli hiçbir şey yok. Ülkenin güvenliği bugün size emanet, devlet varlığımızın ve halkımızın geleceği size bağlı. Harpteki görevinizi şerefinizle yerine getiriyor, Rusya için dövüşüyorsunuz. Arkanızda aileleriniz, çocuklarınız, dostlarınız var. Sizi bekliyorlar. Eminim ki onların sınırsız sevgilerini hissediyorsunuz.

Bütün ülke kahramanlarımızı desteklemek için kenetlendi. Hermes yardıma, sizin için dua etmeye hazır.

Yoldaşlar! Dostlar! Değerli gaziler!

Bugün her bir ailemizde Büyük Anavatan Savaşı’na katılanlar onurlandırılıyor; insanlar yakınlarını, kahramanlarını anıyor; savaş anıtlarına çiçekler koyuyorlar.

Sizinle birlikte Kızıl Meydan’da, Yuriy Dolgorukiy’in ve Dmitriy Donskiy’in gönüllülerini, Minin ve Pojarskiy’in milislerini, Büyük Pyotr’un ve Kutuzov’un savaştçılarını, 1941 ve 1945’in geçit törenlerini hatırlayan toprakta duruyoruz.

Bugün özel askeri harekâtın katılımcıları da burada: askeri personel, kısmi seferberlikte silahlı kuvvetlerin saflarını dolduranlar, Lugansk ve Donetsk kolordularının, sayısız gönüllü askeri birliğin savaşçıları, Rosgvardiya’nın, içişleri bakanlığının, FSB’nin, acil durum bakanlığının, diğer özel hizmet ve kuruluşların çalışanları.

Selam, dostlar! Harp meydanında Rusya için dövüşen, şu anda askeri görevde bulunan herkese selam.

Büyük Anavatan Savaşı yıllarında kahrakan dedelerimiz birliğimizden daha sağlam, daha kudretli ve daha güvenilir hiçbir şey olmadığını kanıtladılar. Dünyada bizim vatan sevgimizden daha güçlü hiçbir şey yoktur.

Rusya için! Yiğit silahlı kuvvetlerimiz için! Zafer için!

Ura!

Çeviren: Hazal YALIN

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: