ERDOĞAN SÖZÜNDE DURMADI, AZOV TABURU KOMUTANLARINI ZELENSKİY’E TESLİM ETTİ

Türkiye’nin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna arasında yapılan esir takası çerçevesinde, Erdoğan’ın Rusya’ya verdiği, “savaş bitene kadar Türkiye’de kalacaklar” sözüne istinaden Rusya’nın Erdoğan’a teslim ettiği Azov Taburu komutanlarını Zelenskiy’e teslim eden Erdoğan sözünü tutmamış oldu. Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Serhiy Volynsky, Oleh Khomenko ve Denys Shleha adlı 5 komutan, Türkiye’ye gelip Erdoğan’la görüşen Zelenskiy ile birlikte ülkelerine geri döndü.

Toplamda 108’i Azov Taburundan olmak üzere 215 Ukraynalı asker karşılığında, Ukrayna Parlamentosunda Rusya yanlısı olarak bilinen Yaşam İçin Muhalefet Partisi’nin Başkanı Viktor Medvedçuk dahil olmak üzere 50’den fazla Rus askeri takas edilmişti.

Rus kamuoyu tepkili

Askerlerin Ukrayna’ya dönmesi sonrasında Rus medyası olayı eleştirdi. Erdoğan’ın himayesinde kalacakları tahhüdüyle serbest bırakılan komutanların tekrar Ukrayna’ya dönmeleri büyük rahatsızlık yaşattı.

Kremlin sözcüsü Peskov:

“Hiç kimse Rusya’yı bilgilendirmedi. Anlaşmaya göre savaşın sonuna kadar kalmaları gerekiyordu. Türkiye ve Ukrayna anlaşmaları ihlal etti.”

Erdoğan’ın “Putin ile gelecek ay Türkiye’de görüşeceğim” sözüne cevap veren Kremlin, bu ifadeleri muğlak ifadelerle geçiştirdi ve “tarih hâlâ belli değil” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: