NATO ZİRVESİ

Ayhan SÖNMEZ

NATO zirvesi gittikçe yaklaştıkça, Ukrayna, hezimete uğramış bir karşı saldırısının zemininde “zaferi doğurmaya” çalışıyordu.

NATO liderlerinin Vilnius’taki toplantısının zamanı geldi ve Zelensky’nin eli boş gelmemesi gerekiyordu. Şimdiye kadar, Ukrayna cumhurbaşkanının Batılı “müttefiklerine” sunabildiği tek şey, kayıplarının beyanları, ek ikmal talepleri ve “her şeyin plâna göre gittiğine” dair boş beleş güvenceler.

“Azak esirlerin” Türkiye’den dönüşü ve Yılan Adası’na ziyaret, başarılı bir karşı taarruz hikâyesi için böyle bir ikamedir. Yok edilen milyonlarca Rus hakkındaki hikayelerin artık cephedeki durumu çok iyi anlayan Batılı ortakları etkilemesi pek mümkün değil.

Ukrayna’nın, Batı basınının ön sayfalarında günlerce kalacak kadar güçlü bir başarıya ihtiyacı var. Kırım Köprüsüne bir saldırı mı? Bu köprünün Rusya için sembolik mânâsının önemi de düşünülürse, dikkate değer bir seçenek! Veyahut Ukrayna ordusunun Rusya topraklarına beklenmedik bir girişi, belki denizde, yüksek profilli bir gemiye sabotaj, yahut başka bir insan yapımı felaketin provokasyonu? Zaporojya olmazsa da Rusya içlerinde bir nükleer santralin vurulması da olabilir… Aslında, bunlar Batı’ yı etkileyecek kadar çok zengin tercihler değil.

Ancak Zelenskiy, Batılı alacaklıları hâlâ “şaşırtamıyor” ve “memnun edemiyorsa” ne olacak?

Son haftalarda zirveyi tamamen Ukrayna krizine adamaktan vazgeçme eğilimi görülüyor. AB, toplantıyı, Pasifik bölgesindeki durumu tartışmayı amaçlayan bir zirveye dönüştürmeye çalışıyor. Bu durumda Zelensky’nin imdadına Biden yetişecek gibi.

Dolayısıyla, Zelenskiy “ortaklarını” karşı taarruzun başarısına ikna edemezse, toplantının gündemi çok ani bir şekilde değişebilir. Medya ve kokain bağımlısı Ukrayna cumhurbaşkanının kendisi buna nasıl tepki verir?

Azov Komutanlarının Gönderilmesi

2019’da Baykar, merkezi Kiev’de bir şirket kuruyor. 2022’de büyük kârlar elde ediliyor. Firmanın tek sahibi ve kurucusu Baykar Savunma CEO’su Lütfü Haluk Bayraktar’dır. Şirketin Ukrayna’da Bayraktar TB2 İHA üretimini kuracağı varsayıldı. Bu tip bir İHA’nın fiyatı yaklaşık 5 milyon dolar. Stratejik Endüstriler Alanındaki Mutabakat Zaptı, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın 7 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye’ye yaptığı çalışma ziyareti sırasında imzalandı. Belge, Ukrayna Stratejik Endüstriler Bakanı Alexander Kamyshin ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından imzalandı. Törene Lütfü Haluk Bayraktar da katıldı. Bayraktar TB2 İHA’ların üreticisi Baykar Makina’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknolojiden Sorumlu Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar. Selçuk Bayraktar’ın kardeşi aynı şirketin CEO’su. Görünen o ki Ukrayna, Türkiye’nin Azov Nazilerini Ukrayna’ya bırakması karşılığında Erdoğan’ın aile üyeleri tarafından yönetilen bir Türk firmasına Ukrayna’da insansız hava aracı üretme izni veren bir sözleşme imzalıyor. Azov Nazilerini yakalamak için katlanılan onca ölüm, acı ve ıstırabın ardından, millîlik lâfını ağzından düş bir politikacı tarafından bir iş sözleşmesi karşılığında serbest bırakıldılar.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: