NAPOLYON VE RUS KIŞI

Ayhan SÖNMEZ

(Napolyon) basit bir asker değildir. Eğer askerden ibaret olsaydı, basit kalırdı. (Napolyon) askerlikten, büyük içtimai davaya geçmiş, mesleğini aşmış bir insan… Bir aksiyon şairi denebilir kendisine…” (Üstad Necip Fazıl Kısakürek)

Avrupa tarihinin fantazmagorik girdabının ortasında, Napolyon Bonapart adında bir figür, insan kılığına girmiş gerçek bir titan vardı. Acımasız hırs ve keskin bir zihinle beslenen yükselişi, unutuşun sonsuz derinliklerindeki ebedi uykusundan uyanan kötü niyetli bir kozmik varlığın kaçınılmaz uyanışı gibiydi.

1769’da Korsika’nın engebeli merkezinde doğan genç Napolyon, kendisini fırtınalı bir dönemin ortasında buldu. Eskinin ilkel toprağın altındaki kitonik tanrılarına benzer şekilde, çağın içine nüfuz eden girdaplı siyasî kaostan güç alarak büyüdü. Fransız Devrimi’nin kızgın potasında, Napolyon yalnızca zarar görmedi, aynı zamanda daha da güçlenmiş olarak meydans çıktı, bu onun yılmaz ruhunun ve keskin zekâsının bir ispatıydı.

On dokuzuncu yüzyılın ilk yıllarında, rakipsiz, insan tiyatrosunda kendi kendini taçlandıran bir imparator olarak duruyordu. Entelektüel bir dev ve müthiş bir general olarak, sanki şahsi kaprisiyle Avrupa’ ya yönler tayin etti ve yönetti.

Yine de, antik çağın efsanevi kibri gibi, Napolyon’un hırsı tüm Avrupa’yı fethetmeye çalıştı ve doyumsuz bakışını Rusya’nın uçsuz bucaksız ve gizemli genişliğine çevirdi. Birliklerinin yüreklerinde gizlenen korku ve küstahlığı harekete geçirerek, 1812’de 600 binden fazla askerden oluşan bir ordu düzenleyerek talihsiz seferine başladı.

Moskova’dan 150 kilometre uzaklıktaki Borodino Muharebesi, kanlı ve kayıplarla dolu bir rekabete döndü, bu büyük Rus harekâtının böyle bir sahnesiydi. Burada, Fransız kuvvetleri Rus ordusuyla kozmik bedenlerin buluşması gibi çarpıştı ve felâketli bir hayat ve dehşet fışkırmasına neden oldu. İnsanlar bu acımasız fetih oyununda sadece parçalara ayrılırken, saf bir kaos ve iğrençlik gösterisi ortaya çıktı.

Yaklaşan kıyamete karşı kararlı bir nöbetçi gibi duran Rus General Kutuzov, Napolyon’un saldırısının dehşetine rağmen kararlılığını korudu. Ardından gelen katliam, kesin bir sonucu olmamasına rağmen, savaşçı deliliğin korkunç tablosunun tuzağına düştüğünde bile insan ruhunun ısrarının hastalıklı bir anıtına dönüştü.

Yine de, amansız savaş manevralarının ortasında, Rus kışının uğursuz hayaleti buzlu dallarını açmaya başladı. Sanki ilâhî nizâm Napolyon’un kibrine karşı doğayla işbirliği yapmış gibi, herhangi bir ordudan daha eski ve acımasız bir kuvvet, Fransız kuvvetlerinin etrafını sarmaya başladı. Ölümlülerin kavrayamayacağı bir varlık olan Rus Kışı, amansız ilerlemesine başladı.

Moskova’dan geri çekilme, sanki Rusya’nın manzarası, dehşetin yaşayan bir cisimleşmesine dönüşmüş gibi, ürkütücü, ıstıraplı bif geçit töreniydi. Bir zamanlar (Grand Armée)’nin gururlu askerleri olan adamlar, şimdi kavranamayacak kadar korkunç bir gerçeğin buz gibi kavrayışıyla eziyet çeken donmuş hayaletlere dönüştüler. Her ayak sesi, kurtuluş için umutsuz bir ricayı, uçurumun kenarında çılgınca bir dansı işaret ediyordu.

Hayatta kalan hikâyeler, amansız kar yağışıyla kararmış bir gökyüzünden, yakılmış ve karartılmış topraklardan ve sıcaklık sağlayamayacak kadar uzak ve umursamaz bir güneşten bahsediyor. Yürüyüş artık Ruslara karşı değil, herhangi bir insan düşmandan çok daha eski ve acımasız bir düşmana karşıydı. Bu, göğün umursamaz boşluğu kadar duygusuz ve kayıtsız bir varlık olan doğanın kendisine karşı bir yarışmaydı.

Bir zamanlar tüm dünyada yankılanan isim Napolyon Bonapart, küçülmüş bir figür olarak Rusya’dan çekildi. Her şeyi fethetmeye çalışan efsanevi varlık, kontrolünün ötesindeki arkaik unsurların kurbanı oldu. Daha sonra önce Elbe adasına, ardından 1821’de son nefesini vereceği uzaklardaki Saint Helena kayalığına sürgün edilecekti.

Ve bu nedenle, varlığı kadar devasa ve trajik bir figür olan Napolyon Bonapart’ın hikâyesi, aramızdaki en büyüklerin bile, semavî güçlerin akıl almaz derinlikleri karşısında önemsiz zerreler olduğumuzun sert bir hatırlatıcısıdır. Semanın kapkara genişliği veya acımasız Rus kışı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: