UKRAYNA’NIN SON TAARRUZU VE…

Zaparojya hattında Orekhov Robotyne hattında Ukrayna Ordusu bugün kalabalık taarruzlarında mayınlı bölgelerde ilerlemeyi ve buralarda ağır kayıplara rağmen tutunup yığınak yapmayı başardı.

Yaşanan taarruzlara yollanan tank ve zırhlı araç miktarı son 3 haftanın en yüksek seviyesinde.

Ukrayna’nın nihai süngü hücumu için beklettiği en büyük son rezerv gücü olan 10. Yedek Ordudan ve Marun Taktik Hücum Grubundan büyük miktarda personel ve zırhlı araç da saldırılara katıldı.

10. Yedek Ordudaki 10 Challenger 2’de Orekhov’daki korunaklı yeraltı hangarlarına getirilmeye başlandı.

Ulusal muhafızlar cephe hattının en gerisindeki askeri polis ve kanun koyucu rolünden hücum rolüne getirilmişti. Aşırı sağcı gruplar Bahmut’ta son büyük hücumlarında ağır kayıplarla tıkanıp kaldılar. Yabancı paralı askerler ve gönüllüler Bahmut bataklığında tükenmişlerdi.

10. Yedek Ordu da tükenirse NATO eğitimli ve donanımlı son silah olan büyük mekanize hücum gruplarından geriye pek bir şey kalmamış olacak.

Neredeyse 1.5 yıl Rusya’yı Ukrayna’dan atacak nihai süngü hücumu için 100 milyar dolar harcandı 200 bine yakın personel eğitildi veya donatıldı. En az 10 bin araç tahsis edildi ve 2.5 ayda önemli kısmı tükendi gitti.

1.5 ay daha NATO’nun yetiştirdiği seçkin unsurların son geçit törenini izleyeceğiz ondan sonrası ise giderek meçhul hale geliyor.

Tam 80 yıl önce aynı topraklarda yaşanan Kursk Savaşı geliyor aklıma seçkin birlikler ve tanklar için bekle bekle Rusya sonuna kadar hazırlansın her bir adım için ağır kayıplar ver ve sonun Rus karşı saldırısı ile Berlin’e kadar durmadan çekil çekil ve çekil.

43 yazında Almanlar, Sovyetlere karşı son büyük stratejik operasyon yeteneğine sahip birliklerini toplamış ve bir kayaya toslamışlardı. Bu süreçten sonra giderek büyüyen Sovyet Ordusu dinlenme fırsatı vermeden Alman birliklerini aşama aşama imha edip kesin zaferi kazanmıştı.

Almanya’nın buna cevabı önüne geleni daha önce görülmemiş bir boyutta askere alıp bilhassa tanksavar silahlar ve mayınlarla donatıp Sovyet selini ufak ama bol çakıl taneleriyle çaresizce durmaya çalışmak olmuştu.

Ukrayna’nın askeri kapasitesi iyice tükenip Rusya karşı saldırıya geçtiğinde muhtemel bir sonraki uzun vadeli senaryo Ukrayna’nın batıda son 70 yılda üretilmiş ne kadar mayın varsa hibe olarak alıp Dinyeper’in doğusundaki ovaları binaları mayınlaya mayınlaya bir duvar oluşturarak Dinyeper kentlerine çekilip tanksavar ve MANPADS ile donatılmış devasa seferberlik gruplarıyla sivil dolu şehirleri devasa Maripol vakalarına çevirmek ve savaşı olabildiğince uzatmaya çalışmak olacaktır.

KAYNAK: Enformasyon

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: