KİRALARINI ÖDEYEMEYENLER SOKAKLARDA KALMAYA BAŞLADI

75 YAŞINDA SOKAKTA KALDILAR

Üsküdar İcadiye Mahallesi’nde yaşayan 75 yaşındaki Salih ve Kezban Cankurt çiftti ev sahibinin kirayı 5 bin TL’den 15 bin TL’ye çıkarması sonrası kirayı ödeyemedi.

Ev sahibi tarafından gece evden çıkartılan yaşlı çift, geceyi Üsküdar Kuruçeşme Parkı’nın hemen yanındaki kaldırımında kartonların üzerinde geçirdi.

Salih Cankurt yürümekte zorluk çekerken, Kezban Cankurt da yakın zaman önce bypass ameliyatı oldu.

Salih Cankurt, yaşlılık maaşıyla geçinmeye çalıştığını belirterek, “Ben ve eşim toplamda 4 bin 680 lira alıyoruz ama geçinemiyoruz. Her şey çok pahalı. Nasıl bu kirayı verelim? Evdeki eşyalarım zaten hurda eski, birkaç eşyamızı aldık. Ben sağlık sorunu yaşıyorum. Yürümekte zorluk çekiyorum. Yetkililerden ve vatandaşlardan yardım bekliyorum.” dedi.

“ZOR DURUMDAYIZ BİZE YARDIM EDİN”

Kezban Cankurt ise “3 senedir o evde oturuyordum. Önce 2 bin 500 lira veriyorduk sonra 5 bin liraya çıkardı, daha sonra da ev sahibi kirayı 15 bin liraya çıkartınca biz ödeyemedik. Bir ay kirayı ödeyemedim. Evden çıkartıldım. Zaten benim ilaçlarım pahalı, elektrik var su var. Anca paramız onlara yetiyor. Kirayı biz nasıl ödeyelim. Başka ev tutsak evler çok pahalı. Bütçemize uygun hiçbir ev yok. Ben hastayım yeni bypass ameliyatı oldum. Yürüyemiyorum, bacağımda platin var. Gözümden katarakt ameliyatı olmam gerek. Çocuklarımın da durumu kötü, onlar da kirada. Kirayı vermekte onlar da güçlük çekiyor. Zor geçiniyorlar. Biz de dün geceden beri parktayız. Eşyamız bile yok. Bir kilim üç beş giyecek aldık. Yağmur yağıyor zor durumdayız. Yetkililer bize yardım etsin. Önümüz kış, perişan haldeyiz. Ne yapacağız bilmiyoruz.” diye konuştu.

ENGELLİ GENÇ SOKAKTA KALMAYA BAŞLADI

Adana’da engelli bir kişi, 3 kat arttırılan kirasını ödeyemeyince ev sahibi tarafından oturduğu evden çıkartıldı.

Adana’da ailesinden ayrı yaşayan, aldığı engelli maaşıyla geçimini sağlayan bedensel engelli Muhammet Karakuşoğlu (41), merkez Seyhan ilçesine bağlı Tepebağ Mahallesi’nde müstakil bir evin giriş katını kiraladı.

Bin 300 TL’ye evde oturan Karakuşoğlu ile ev sahibi arasında kira nedeniyle anlaşmazlık yaşandı. Ev sahibi kirayı 4 bin TL’ye çıkartmak isterken, Karakuşoğlu ise devletten aldığı 2 bin 597 lira engelli maaşıyla geçindiğini ve 4 bin TL kirayı ödeyemeyeceğini söyledi.

Bunun üzerine 2 defa evin kilidini değiştiren ev sahibinin evdeki 2 kanepeyi sokağa attığını belirten Karakuşoğlu, şok yaşadığını ifade etti.

“Yatacak yerim yok”

Karakuşoğlu, “Ben evde değildim. İki kez anahtarım değiştirildi. Kirasını ödeyemez oldum. Kendime haçlık bırakmak zorunda kaldım. Onu yapmasaydım aç kalırdım, onun için birkaç zaman kirasını geç verdim, geç vermek zorunda kaldım. Mağduriyetim bundan ibarettir. Devlet büyüklerinden bana bir ev bulmalarını istiyorum. Şu görmüş olduğunuz anfilerle müzik yaparak geçimimi sağlıyorum. Engelli aylığım yetmiyor. 2 bin 597 TL engelli aylığı alıyorum, geçimini sağlayamıyorum. Ev sahibinin kalan son parasını da dün gönderdim. Kapısını gelip açacak, ben de kalan eşyalarımı alacağım fakat yatacak yerim yok.” diye konuştu.

“On gün beni elektriksiz bıraktı”

Eşyalarının kendisinden habersiz dışarı atıldığını ve kapı kilidinin değiştirildiğini söyleyen Karakuşoğlu, “Bir akşam arkadaşım beni aradı, ‘Muhammet eşyaların dışarıda’ dedi. Ben şok oldum. Arkadaşımla geldim baktım ki kanepeler dışarıda ve kapımı da kilitlemiş. On gün beni elektriksiz bıraktı ev sahibi. Su kapalıydı, ihtiyacımı gideremedim. Yani öyle yaptı ki ben evden çıkayım. ‘Kendine başka bir ev bul’ diyor. Geldim, eşyalarımı gördüm şok oldum. Eşyalarım yağmurda ıslandı perişan haldeyim.” şeklinde konuştu.

“Bana yardımcı olunmasını talep ediyorum”

Yapılan kira zammının gücü üstünde olduğunu ve yardıma ihtiyacı olduğunu ifade eden Karakuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Daha önceleri benden bin 300 TL talep etti sonra da 4 bin TL istedi fakat benim şu anda bunu ödeyecek gücüm yok. Devletten almış olduğum 2 bin 597 TL para. Ödeyecek gücüm, şu an kalacak yerim yok. Ben kalacak yer ve mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Almış olduğum engelli aylığı yetmiyor yani ellerinden ne geliyorsa bana yardımcı olmalarını talep ediyorum.”

Evinin kilidi değiştirildiğinden bu yana sokakta kalan Karakuşoğluna sahip çıkan mahalle esnafı ise, engelli Muhammet Karakuşoğlu’nun sorununa yetkililerce çözüm bulunmasını talep etti.

İKİ ÇOCUKLARIYLA PARKTA KALDILAR

İzmir’de yeni ev sahibinin 1500 lira olan kirayı 7 bin lira yapması sonrası mahkeme kararıyla tahliye edilen iki çocuklu aile, Ağustos ayında parkta yaşamaya başladı.

İzmir’de oturdukları evi satın alan kişinin 1500 lira olan kirayı 7 bin liraya çıkarmak istemesine direnen, 1 yıllık dava sürecinin ardından evi boşaltmak zorunda kalan iki çocuklu aile, parka serdikleri battaniyenin üzerinde günlerini geçiriyor.

Bayraklı ilçesi Fuat Edip Baksı Mahallesi’nde 2+1 dairede yaklaşık 2 yıldır kiracı olarak oturan ve 1500 lira kira veren iki çocuklu Begüm ve Mehmet Tıraş çifti, yeni ev sahibinin 7 bin lira kira teklifini kabul etmedi.

Daha önceki ev sahibiyle olan kontratlarını gösterip 1500 lira olan kiraya yüzde 25 zam yapmayı öneren Tıraş ailesinin teklifini kabul etmeyen ev sahibi, 1500 lira olarak verilmek istenen kirayı da almadı.

Yaklaşık 1 yıl kira ödenmediğini gerekçe göstererek mahkemeye başvuran ev sahibinin başvurusu üzerine tahliye kararı verildi. Tıraş ailesi, 4 yaşındaki kızları ve 2 yaşındaki oğullarıyla temmuz ayında evden çıkarıldı.

Tanıdıkları ve çevredekilerin yardımıyla bir süre barınma ihtiyaçlarını gideren ve 1 aydır bütçelerine göre ev bulamayan Tıraş ailesi, son 10 gündür Şehit Üsteğmen Yunus Keskin Parkı’na serdikleri battaniyenin üzerinde yaşamını sürdürüyor.

Yemeklerini de küçük tüpleriyle parkta yapan aile, yetkililerden kendi bütçelerine uygun bir ev ve iş istiyor.

“Sahip çıkan kimsemiz yok”

Eşinin gündelik işlerde çalıştığını, kendisinin de çocuklara bakmak zorunda olduğu için çalışamadığını anlatan Begüm Tıraş, yeni ev sahibine yüzde 25 zam yapıp devam etme teklifinde bulunduklarını ancak kabul edilmediğini söyledi.

Yeni ev sahibinin istediği kirayı karşılayacak maddi güçlerinin olmadığını belirten Tıraş, şöyle konuştu:

“Biz, ‘Şu anda 7 bin lirayı veremeyiz’ dedik. Eşim de sabit bir işte çalışmıyor. Arada sırada bulduğu işlerde, hamallık gibi işler olduğu sürece çalışıyor. ‘Bütçemize göre kira verebiliriz’ dedim. Kabul etmedi ve ‘mahkemede hesaplaşırız’ dedi. Mahkeme 1 yıl falan sürdü. O süreçte biraz oturma hakkı kazandık, ev baktık ama bildiğiniz gibi ev fiyatları çok yüksek. Bizden 1 yıllık kira, depozit istiyorlar. Şu anda kirayı zaten zar zor bulabilsek, depozito veremezsin. Emlakçı desen kendi komisyonunu istiyor.”

Tıraş, kirayı eski ev sahibine elden verdikleri için bunu kanıtlayamadıklarını, uzun süre kira verilmemiş gibi gözüktüğünü, bu nedenle mahkemenin tahliye kararı verdiğini söyledi.

Ev sahibine kira verdiklerini kanıtlamaya da uğraşmadıklarını ifade eden Tıraş, şunları söyledi:

“Uğraşmak istemedik çünkü sokakta kaldık. Çocuklarım küçük bırakacak hiç kimsem yok. Biz de artık 1 ayı geçkin süredir dışarılardayız. Kimsemiz yok. Babam vefat etti. Eşimin de babası vefat etti. Sahip çıkan kimsemiz yok. Birkaç gün otelde misafir edildik. Bize yardımcı olacaklarını söylediler ama hiçbir yardım gelmedi. Bize gıda yardımı yapalım diyorlar. Parkta makarna, bulgur pilavı yapıyorum. Onlarla çocukların karnını doyuruyorum.”

İKİ ÇOCUKLA PARKTA KALAN BİR AİLE DAHA

Antalya’da yaşayan Samet ve Sümeyye Bozkaya çifti, kira ödeyecek kadar gelirleri olmadığı için 2 ve 3 yaşındaki çocuklarıyla 4 aydır sokakta yaşıyor. Baba Samet Bozkaya, çocuklarının aylardır duş bile alamadığını söyleyerek, “Devlet büyüklerinden ve hayırseverlerden yardım bekliyoruz” dedi.

Antalya’da oto yıkamacıda çalışan Samet Bozkaya, ev kirasını karşılayacak kadar geliri olmadığı için eşi ve 2 çocuklarıyla 4 aydır sokakta kaldıklarını söyledi.

Muratpaşa ilçesi Şirinyalı Mahallesi’nde çalıştığı iş yerinin tabelasının aralığına yatak atıp geceleri burada geçirdiklerini aktaran Samet Bozkaya, çocukları Elizan Naz (2) ile Rüzgar Umut’un (3) geceleri üşüdüğünü anlattı.

Bozkaya, “Mart ayından beri sokaktayız. Çalışmama göre günde ortalama 400 lira kazanıyorum. Kazandığım parayla çocuklarımın masrafını karşılayamıyorum. Ev tutmaya çalıştım ama 7-8 bin lira isteniyor. Kirayı karşılayamadım. Bu duruma çare bulunmasını istiyorum” diye konuştu.

‘SABAHA KADAR UYUYAMIYORUM’

Samet Bozkaya, kızı Elizan Naz ile oğlu Rüzgar Umut’un sokakta perişan halde olduğunu belirterek, “Mart ayından bu yana sokakta kalıyoruz. Gece soğuk oluyor, çocuklar üşüyor. Dışarda kaldığımızdan dolayı çok korkuyoruz. Ben sabaha kadar uyuyamıyorum, işe uykusuz gidiyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: