İSRAİL BAŞARISIZLIĞINI ÖRTMEK İÇİN GAZZE’DE KATLİAMLAR YAPIYOR

Hamas lideri İsmail Haniye, gruba bağlı savaşçıların 7 Ekim’de İsrail’de gerçekleştirdiği huruç hareketinin Binyamin Netanyahu hükümetinin politikalarına cevap niteliği taşıdığını söyledi.

Haniye, yaptığı açıklamada İsrail’i “başarısızlıklarını örtbas etmek için Gazze’de katliamlar” yapmakla suçladı.

Filistinliler özgür ve bağımsız olmadan bölgede istikrarın sağlanamayacağını dile getiren Hamas lideri, konuşmasında, “Düşmana diyoruz ki başarısızlıklarınızı örtbas etme çabalarınız sizi büyük yenilgiden kurtaramayacak. Halkımızın özgürlük, bağımsızlık ve geri dönüş hakları gerçekleşmezse bölgede ve bölge dışında güvenlik ve istikrar olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında rehine meselesine de değinen Haniye, abluka altındaki Gazze’de tutulan İsrailli rehinelerin de Filistinlilerin maruz kaldığı “ölüm ve yıkıma” maruz kaldığını söyledi.

Haniye, Hamas’ın arabuluculara katliamın durdurulması gerektiğini bildirdiğini ve karar alıcılar üzerinde baskı oluşturmak için özellikle de Batı’da protestolara devam edilmesi çağrısında bulunduğunu aktardı.

Keza Haniye, rehinelerin serbest kalması için yürütülen müzakerelerde arabulucuları, esir takası anlaşması için ateşkesin gerekli olduğu konusunda bilgilendirdiğini söyledi.

Hamas lideri, daha önceden kaydedilen video mesajında Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın iki yönlü çalışmaya devam etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: