İSRAİL’İ UCM’YE ŞİKÂYET ETMEK BOŞ İŞ

Türkiye’de Netanyahu hakkında yapılan suç duyurusuna dair Rusya’dan açıklama

Eski AK Parti Milletvekili Metin Külünk ile avukatlar Mücahit Birinci ve Burak Bekiroğlu tarafından İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu hakkında yapılan suç duyurusu UCM’ye iletilmek üzere Adalet Bakanlığı’na gönderilmişti.

Radyo Sputnik’te bu gelişmeyi yorumlayan Mariya Zaharova, UCM’de kararların birtakım bulgular hakkında objektif değerlendirme yapan kişiler tarafından değil, ‘belirli gündeme’ göre alındığını vurguladı.

Rusya’nın UCM’ye yaklaşımının bu yapının hangi davaya baktığına değil, bu yapının temelindeki mekanizmalara bağlı olduğunu anlatan Zaharova, “UCM’de belirleyici rolü, çeşitli bulgulara ilişkin objektif değerlendirme yapan kişiler değil, ‘belirli bir gündem’ oynuyor” dedi.

Zaharova, mevcut yapı ve mevcut kişiler değişmeden UCM’nin objektif hareket edeceğini düşünmenin saflık olacağını da kaydetti.

Dolayısıyla, bunların, “UCM’ye başvuracağız” demesi ya boş hayal veya bir şey yapıyor görüntüsü vermek için milleti oyalama taktiği.

Zaharova, “kimi kime şikâyet ediyorsunuz!” diye diplomatik bir dil kullanmış, Türkiye ile olan ilişkilerin hatırına dalga geçmemiş. Bir şey yapacağınız yok, bari bizleri komik duruma düşürecek işler yapmayın diyeceğim de utanması olana denir bu da. Kendileri de biliyor UCM’nin İsrail’in katliamlarına bir tesiri olmayacağın ama, adamları derdi iş yapmak değil de birşeyler yapıyor görünmek. Ne yaptınız diyenlere de UCM’ye gittik ya diyecekler. Başınıza UCM kadar taş düşsün.

Düşmana söz geçiremeyen, düşmana diş geçiremeyen, düşmana tokatı patlatamayan, düşmanın merhametine sığınan hadım ağalar… Kavga edersin de, bu da kavganın bir cephesidir diye orayı da boş bırakmayalım dersin; bu kabul edilebilir. Ama kavga edilmesi gereken şartlarda kavgadan kaçmak için yapılan bir iş olursa, bir de bu kavga kaçkınlığını perdelemek için kullanılırsa, iğrenç…

UKRAYNA’NIN NATO’YA KATILIMI KABUL EDİLEMEZ

Zaharova, bir başka açıklamasında ise Ukrayna’nın NATO’ya tam veya parçalar halinde olsun katılmasının Rusya için kabul edilemez olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, “NATO’nun Kiev’e ilk kez üyelik vaat ettiği 2008’den bu yana Ukrayna’nın ittifaka katılımıyla ilgili duruşumuzu devamlı anlatıyoruz. Bu duruş değişmedi. Parçalar halinde olsun, parçasız olsun, her türlü Ukrayna’nın Kuzey Atlantik blokuna katılımı Rusya için kabul edilemez” şeklinde konuştu.

NATO’nun Rusya politikasının saldırgan niteliğine dikkat çeken Zaharova, Ukrayna’nın ittifaka olası katılımının Rusya’nın güvenliği için tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Daha önce Guardian gazetesi, eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in, Ukrayna’yı Rusya’nın kontrolündeki araziler olmadan ittifaka kabul etmeyi önerdiğini bildirmişti. Bunun, NATO ve Rusya arasındaki çatışma riskini azaltacağını savunan Rasmussen, böylelikle Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışmanın dondurulmayacağı tahmininde bulunmuştu.

Görüldüğü gibi, Rusya, “olmaz” diyor ve onun olmaz dediğini oldurmaya kalkan isterse Amerika olsun, gerekeni yapıyor. Onlar gidip Rusya’yı UCM’ye filân şikâyet ediyorlar.

AKP iktidara geldiğinde Rusya karnını doyurmak için kadınlarını dünyaya pazarlayan bir ülke görünümünü daha üzerinden atamamıştı. Putin, oligarkların gırtlağına çöküp milletini güçlendirirken, bizimkiler buradaki 3000 ailenin arasına girme derdi ile milleti zayıflattı. Şimdi biz dünyaya, ucuz turizm ve zevkli geceler vaadeden bir ülke durumuna getirildik.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d