BAGİ sorumlusu ve Adımlar Yazarı Tufan Ersöz ile söyleşi

BAGİ sorumlusu ve Adımlar Yazarı Tufan Ersöz ile söyleşi

Merhaba Tufan Bey,
öncelikle görüşme teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.
İlk önce BAGİ hakkında başlamak istiyoruz müsadenizle. Neden isim olarak BAGİ -Büyük Anadolu Gencliği İnisiyatifi- ?

İnisiyatif kavramının bilinen kelime mânâsı yanında, Büyük Anadolu Gençliği, bir şeyi ele alma, bir şeyde harekete geçme tanımlamalarıyla beraber, öne atılma ve bu çerçevede sorumluluk alarak Kendinden Zuhurunu idrak etme gayesine matuf bir davranış biçimi olarak meydana çıkmıştır. İBDA’dan aldığını ve anladığını kararlılıkla ortaya koyma davranışı.
Bizler İBDA fikriyatına muhatap olarak anladığımızı iş ve eserlerimizle BAGİ ismi altında ortaya koymaya çalışıyoruz..

İnisiyatifinizin kuruluş gayesi ve Dünya görüşü nedir ? Nasil bir çizgiye sahipsiniz ?

– İnisiyatıfimizin dünya görüşü Büyük Doğu-İBDA fikriyatını yaşamak ve yaşatmaktır..İnsan olma memuriyetinin bize yüklediği derinliğine birey olmak fikri özümsemek,yaşamak genişliğine topluma bunu sirayet ettirmeye çalışmaktır.Cizgimiz antiemperyalist İslami bir dünya görüşüdür.

Bağlı olduğunuz İBDA Fikriyatını bir kaç cümleyle tarif edebilirmisiniz ?

– “Yaşamayı fikir, fikri yaşamak bilmek” öz halinde bizden istenen bu. Bu olmadığında sahte oluşlar, birbirlerinin nefsini pofpoflayanlar, sahte kahramanlar ortaya çıkmaktadır..Bunu aşmanın tek yolu okumak, anlamak, yaşamak ve yaşatmaktır..Etkilenen değil etkileyen olmaya memuruz.Fikir derken kasdımızın İslami bir dünya görüşü olduğu muhakkaktır..Mutlak fikre nisbetle eşya ve hadiseleri lif lif açıcı yeni çağda her zaman yenilenen meselelere İslami bir çözüm getirici fikir..Bizden istenen bu..

İlk Eylem ve çıkış tarihinizi Gezi ile bağdaştırabilirmiyiz ?

– İlk eylemimiz 20 Mayıs 2005 yılında Beyazıd Camisinde gerçekleştirildi. 9 yıldır meydanlarda olan bir hareketin mensubuyuz. Tabi Gezi olaylarıyla çıkışımız bir ivme kazanmıştır. Bu bizim için bereketli bir dönem olmuştur.

Gezi Parkı içerisinde sizi, İBDA Fikriyatına mensup kişiler olarak dışlamak isteyenler oldumu ?

– Öyle bir olayla karşılaşmadık tam tersine her kesimin ilgi odağı olduk. Alkışlarla bize destek verdiler..Aynı şekilde yabancı basın ve ulusal basında bize ilgi gösterdi. Bayan gönüldaşlarımız Geziye damgasını vuran hanımlar olarak medyada yer aldı.

Gezi de kimler vardı ?

– Gezi de kimler yoktu ki diye sorulsa daha doğru olur.. Sonuca daha çabuk ulaşırdık..Gezi Parkında açtığımız standımıza milli görüşten, ülkücüsüne, ulusalcısından, bdp’sine, dhkp’sinden anarşistine kadar bir çok kesim geldi. Gezinin etkisi ve dünyada yankılanmasının sebebi bu olsa gerek.. Tüm ayrılıklara fikir aykırılıklarına rağmen insanlar hırsızlığa, zulme, sindirmeye karşı bir yumruk oldular..

Neden Gezideydiniz ve Gezinin manası sizce nedir ?

– Güzel bir soru…Neden Gezideydik..Bizler bağlı bulunduğumuz fikriyatın bize sunduğu her şartı değerlendirin prensibi gereği ihtilalci bir anlayışla gezide yerimizi aldık. Gezinin manası ise bambaşka…Kitleler onbinleri yüzbinleri buluyor..Ama ne istediklerini anlamlandıramıyordu..Hareket vardı ama ne yapacaklarını ve nerede nasıl davranılacaklarını bilmekten uzaktılar. Kimisinin derdi ağaç, kimisinin derdi yolsuzluk kimisini derdi başka bir şeydi. Ama gözle görünen bir şey vardı..Gezi eğer tüm yurdu sararsa karşısında hiç bir gücün duramayacağı..Bizlerde ihtilalci bir hareketin mensubları olarak kitleleri etkilemek üzere yerimizi aldık…

Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun özgürlüğü için İstanbul AKP Binası önünde gerçekleştirdiğiniz eylemler hakkında bize kısaca bilgi verirmisiniz ? Neler yaşadınız ?

– Başbakan R.T.E’nın televizyon ekranlarIndan Mirzabeyoğlu’nu çıkarmak için uğraşacaklarını açıklaması üzerine bizler bu sözün takipçisi olmak üzere her hafta sonu AKP il başkanlığının önünde eylem düzenleme kararı aldık. 29 Hafta süren bu eylemimiz yeniden yargılama başvurusunun sonucuna yaklaşılmasıyla sonlandırdık..Kim gelecek diye bir endişemiz asla olmadı..Ben varsam bu dava var anlayışı ile hareket ettik..Rabbim ödüllendirdi..Gönüldaşlarımızında eylemlere teveccühü ile eylemlerimiz bir çok basın kuruluşunda haber oldu…

Bolu cezaevinin önünde yaz-kış demeden birçok kez ve en son 09 Mayıs 2014 günü sert bir eylem gerçekleştirdiniz. Biraz bahsedermisiniz ?

– 3 seneye yaklaşan Bolu eylemlerimiz bizler için ve davamız için çok bereketli oldu. Gönüldaşlarımızla kaynaştık, en zor şartlarda birbirimize destek olduk. Umudumuzu hiç kaybetmedik..Boluda bir eylem biterken diğer eyleme daha büyük bir umutla sarıldık. En son eylemlerimizden biri olan 9 Mayıs eylemi iktidara uyarı niteliğinde bir eylemdi. Ya Mirzabeyoğlu davasını bu sene söz verdikleri gibi çözeceklerdi yada çözüleceklerdi..Canını Mirzabeyoğlu’na bağlamış gönüldaşlarımız bunun bilinci ile hareket ediyorlardı..Su keyfiyeti gibi gerektiği yerde gerekeni yapmak..

Almanya’da, isminizi, İBDA Fikriyatına samimiyetle bağlılınızdan ve eylem tarzınızdan esinlenerek Bagi Avrupa Cephesi olarak üstlenen ve sürekli eylemleriyle dikkat çeken Gönüldaşlar hakkında ki fikrinizi öğrenebilirmiyiz ?

– BAGİ-Avrupa bizler için umut oldu..Kimi zaman yanız kaldığımızı hissettiğimiz bir zaman insan ister istemez umutsuzluğa düşüyor..Ama Allaha şükür İBDAcı fikriyata mensub olmanın fikrini anlayanlar olarak tek kişide kalsak yapacağımızı yaparız..Bu sıkıntılı dönemde Bagi-Avrupa’nın uzaklardan kavgada bizde varız nidasıyla umutlarımız artmıştır..Türkiye’den Bagi-Avrupa Cephesine minnettarlığımızı şükranlarımızı sunarız..

Fikirtepede ki Filistine Destek yürüyüşü ile en son isminizi duyurdunuz. BAGİ olarak eylemleriniz devam edecekmi ?

– Eylemlerimiz 2005 yılından beri devam etmektedir..Hiç durmadık ve hiç durmayacağız..Asıl eylemlerimiz şimdi başlayacaktır. Mirzabeyoğlu’nun esareti nedeniyle eylemlerimizi kısıtlı olarak gerçekleştirebiliyorduk..Sürece zarar vermemek adına..Mirzabeyoğlu özgür olduğundan dolayı iş ve eserlerimizle BAGİ olarak meydanlarda daha özgürce hareket edeceğiz..

Adımlar Dergisinde Yazar olarak Tufan Ersöz isminide görüyoruz. Ne tür yazılar kaleme alıyorsunuz ?

– Genelde güncel meseleler üzerine yazı yazmaya çalışıyorum..Kendi eksikliğimi gördüğüm alanda çalışmalarımı yoğunlaştırmış bulunmaktayım..Belirlediğim bir alanda derinleşmeyi kendime hedef belirledim..Hayırlısı olur inşallah…

Dünyada ki Anti-Emperyalist mücadele hakkında ne düşünüyorsunuz ?

– Antiemperyalist mücadele genelde Güney Amerika ülkelerinde blok şeklinde görebiliyoruz..Oradaki ülkeler fikri yapı olarak bunun altyapısını oluşturmuş ülkeler..Tarihsel olarak mücadelelerini hep bu fikre nispetle başarmışlar..Gönül isterdi ki aynı şekilde Müslüman halklarda Antiemperyalist mücadelelerde yerini alsın…

Sizce Anti-Emperyalizm ne demektir ?

– İnsanın ruhen bedenen sömürülmesine karşı duran, ülkesinin sömürgeci güçlü devletler tarafından yağmalanmasına karşı mücadele etme fikrini oluşturan bir kelime..

İslam dünyası, örnek olarak Suriye, Irak, Filistin, Libya gibi ülkelerin durumları üzerine bir değerlendirme rica edebilirmiyiz ?

– Irak işgali ile başlayan Libya işgali ile devam eden süreç Filistin ve Suriye’de yaşanan savaşla devam etmektedir..Bu ülkelerin ortak noktası yeraltı zenginliklerini Sömürgeci devletlere peşkeş çekmemeleri..BOP tüm hızıyla sürüyor..Arap baharı Amerikan Projesidir diyen Mirzabeyoğlu Irak, Libya, Suriye devletlerine karşı savaşan güçlerin hangi projede yer aldığını da bize açıklamış olmuştur..

Son olarak söylemek istedikleriniz ?

– Bu güzel Röportaj için teşekkür ederim..Tek kişide kalsak bin kişide olsak neyi nasıl yapacağımız bellidir..Allah bu yolda ayaklarımızı sabit kılsın..Gönüldaşlarımızın birbirlerine karşı kalplerini yumuşatsın..Kardeşten daha ileri olan gönüldaşlık şuurunu yaşamayı bize nasib etsin..Allaha emanet olun..

Amin, çok teşekkür ediyoruz.

ADIMLAR Avrupa

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: