HÜDA PAR’A BASKIN

HÜDA PAR’A BASKIN

Bu gece sabaha karşı Diyarbakır polisi tarafından Hüdapar ve Mustazaflar Cemiyeti üye ve gönüllülerine yönelik operasyon yapıldı. Polis önceden belirlediği evlerden gece baskınları ile gözaltıları gerçekleştirdi.

Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, Kobani olayları bahanesiyle saldırıya uğrayan taraf olmalarına rağmen, Diyarbakır polisinin üye ve gönüllülerinin evlerini bastığını ve gözaltına aldığını açıklarken evleri basılarak gözaltına alınan üye ve gönüllülerinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

HÜDA-PAR Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamayla Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün dün gece düzenlediği operasyona tepki gösterdi. Tanrıkulu şunları ifâde etti:

”Bilindiği üzere 06-07 Ekim 2014 tarihinde PKK/HDP yetkililerinin kışkırtıcı beyanlarıyla kitlelerini sokağa çağırarak Kobani olayları bahanesiyle Hür Dava Partisi üye ve gönüllülerinin ve İslami STK’ların teşkilat ve dernek binaları, Kur’an kursları, işyerleri ve arabalar kundaklanmış, taranmış ve yakılmış ve alçakça vahşi ve barbarca cinayetler işlenmiştir. Bu saldırılar sonucu Diyarbakır’da aralarında üye ve gönüllülerimizin de bulunduğu 14 kişi yaşamını yitirmiş ve yüzlerce kişi de çeşitli yerlerinden yaralanmıştır.”

Tanrıkulu, olayların asıl faillerinin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ve Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak başta olmak üzere tüm HDP’li yetkililer olduğunu belirtti.

Yaşanan tüm olayların asıl mağdurları kendi üye ve gönüllüleri olmasına rağmen polis tarafından 15 Ekim Çarşamba günü yapılan gece baskınlarıyla üye ve gönüllülerinin evlerinden gözaltına alındığını belirten Tanrıkulu;

”Yapılan bu gözaltı operasyonlarını şiddetle kınıyoruz. Olayların asıl mağduru olan ve halen gözaltında tutulan üye ve gönüllülerimizin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”  dedi.

Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü’nün, “Hatip Dicle ve diğer bazı arkadaşlarla sokağın tansiyonunu düşürmek için görüştük. HÜDA PAR’la da görüştük.” şeklindeki açıklamasına ise HÜDA PAR’dan yalanlama geldi.

 BÖĞÜRCÜ’YE YALANLAMA: BİZİMLE GÖRÜŞME YAPMADI

Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, Milliyet Gazetesi’nden Nagehan Alçı’ya verdiği röportajda, 13 kişinin hayatını kaybettiği olayları yatıştırmak için Demokratik Toplum Kongresi’nden Hatip Dicle ve HÜDA-PAR’la görüştüklerini söylemişti. Emniyet müdürü Böğürcü, “Hatip Dicle ve diğer bazı arkadaşlarla sokağın tansiyonunu düşürmek için görüştük. HÜDA-PAR’la da görüştük.” ifâdelerini kullanmıştı.

Ancak HÜDA-PAR Diyarbakır İl Başkanı Tanrıkulu, bunu yalanladı ve kimsenin kendileriyle görüşmediğini açıkladı. Tanrıkulu, sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu:

“Diyarbakır’daki mülki amirler, bakan ve milletvekilleri dahil hiçbiri HÜDA PAR ile görüşme yapmamıştır. Medyada çıkan ilgili haberler doğru değil. Kamuoyu baskısından çekinen bu amirler hala kamuoyuna yanıltıcı demeçler veriyorlar.”

 

Kaynak: tevhidigundem / haberazim

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: